EURO 2016. CE PĂCAT. România, aproape de un rezultat mare în meciul de debut. „Tricolorii”, învinși de execuția superbă a lui Payet

România a început curajos Euro 2016, pe „Stade de France”, în compania Franței. Deși toată lumea aștepta un debut în forță al „cocoșilor”, dar ai noștri au dominat startul partidei. În minutul 5, după un corner executat de Stanciu, Stancu, singur în 3 metri, a trimis în Lloris. Gazdele au avut prima șansă de gol în minutul 10, când Griezmann a trimis în bară, după o greșeală a lui Chiricheș. Același Griezmann a trimis alături după o pasă perfectă a lui Payet, iar Giroud a reluat cu capul peste, după o nouă eroare a lui Chiricheș. Repriza a doua a început cu o nouă ocazie uriașă irosită de Stancu, găsit perfect de Stanciu. În minutul 58, Franța a deschis scorul. Tătărușanu a gafat nepermis la o centrare a lui Payet, iar Giroud a trimis în plasă. După 10 minute, Evra l-a trântit în careu pe Stanciu, iar Stancu a restabilit egaliatea. Din păcate, geniul lui Payet a fost decisiv. În ultimul minut, jucătorul de la West Ham a reușit o bijuterie de gol – șut în vinclu din afara careului – iar cele trei puncte au mers în tabăra Franței.

Astfel, „tricolorii” au pierdut, 1-2, un meci în care puteau obține un rezultat important. pentru ai noștru urmează meciurile decisive pentru calificarea în optimi, cu Elveția și Albania.

Minutul 90+4 – Final.

Minutul 90+1 – Schimbare în echipa Franței. Iese Payet, intră Sissoko.

Minutul 89 – Gol Franța. Payet îl învinge pe Tătărușanu cu un șut perfect, în vinclu, din afara careului. 2-1.

Minutul 82 – Schimbare în echipa României. Iese Ad. Popa, intră Torje.

Minutul 81 – Martial șutează modest din 16 metri, Tătărușanu reține.

Minutul 78 – Ad. Popa vede cartonașul galben.

Minutul 77 – Schimbare în echipa Franței. Martial îl înlocuiește pe Pogba.

Minutul 72 – Schimbare în echipa României. Iese Stanciu, intră Chipciu.

Minutul 69 – Giroud este avertizat, după ce îl lovește pe Pintilii.

Minutul 66 – Schimbare în echipa Franței. Coman îl înlocuiește pe Griezmann.

Minutul 65 – GOOOOOOOOL România. Stancu transformă lovitura de la 11 metri. 1-1.

Minutul 64 – Penalty pentru România după un fault al lui Evra la Stanciu.

Minutul 61 – Schimbare în echipa României. Iese Fl. Andone, intră Alibec.

Minutul 58 – Gol Franța. Tătărușanu greșește ca un începător la o centrare a lui Payet, iar Giroud înscrie. 1-0.

Minutul 55 – Payet se distrează cu fundașii români îi pasează lui Pogba, dar Tătărușanu are o intervenție excelentă la șutul din 14 metri al jucătorului de la Juventus.

Minutul 52 – Giroud este găsit perfect de Payet, dar trage în brațele lui Tătărușanu.

Minutul 50 – Din păcate, la cele mai mari ocazii ale României, la finalizare a fost omul nepotrivit.

Minutul 49 – În tribune, 15.000 de români domină fondul sonor.

Minutul 47 – Stanciu îi pasează perfect lui Stancu, dar acesta, singur cu Lloris, ratează din nou.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 45+3 – Pauză.

Minutul 45+2 – Chiricheș îl scapă din marcaj pe Giroud la un corner executat de Payer, dar atacantul Franței trimite peste din 8 metri.

Minutul 45 – Raț vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Giroud.

Minutul 38 – Koscielny îl faultează clar pe Fl. Andone la 18 metri, dar arbitrul Kassai nu dictează lovitura liberă care se impunea.

Minutul 36 – Raț îl scapă pe Payet, acesta centrează perfect pentru Griezmann, care trimite pe lângă bară.

Minutul 32 – Chiricheș vede cartonașul galben.

Minutul 27 – Pogba trage peste de pe la 25 de metri.

Minutul 25 – Rami trimite o pasă între cei doi fundași centrali români spre Giroud, Grigore reușește să trimită în corner.

Minutul 20 – Echilibru pe „Stade de France”. Franța nu pune presiunea așteptată de toată lumea.

Minutul 13 – Chiricheș greșește la o centrare de pe partea dreaptă, iar Griezmann trimite cu capul în bara porții lui Tătărușanu.

Minutul 10 – Prima ocazie a Franței. Payet centrează de pe stânga, iar Giroud trimite cu capul pe lângă poartă.

Minutul 6 – România a dominat debutul de meci, contrar tuturor așteptărilor.

Minutul 5 – Ocazie imensă pentru România. După un corner executat de Stanciu, B. Stancu trimite în Lloris din 3 metri. Ratare incredibilă a lui Stancu. Trebuia să fie 1-0 pentru „tricolori”.

Minutul 3 – Pintilii trage de pe la 25 de metri, mingea trece departe de poarta lui Lloris.

Minutul 1 – Giroud trimite în fața porții, unde Tătărușanu prinde cu ceva emoții.

Minutul 1 – A început meciul care deschide Euro 2016.

21.55 – Și-au făcut apariția Garda Republicană și de corul Radio France, care vor intona imnurile Franței și României.

21.54 – Forțele Aeriene ale Franței survolează „Stade de France”.

21.49 – Și-a făcut apariția David Guetta, care interpretează imnul competiției alături de Zara Larsson.

21.46 – Pe stadion au intrat 150 de dansatoare de can can.

21.44 – A început festivitatea de deschidere a Campionatului European din Franța.

Euro 2016 începe în această seară, la ora 22.00, pe „Stade de France” din Saint Denis. Pentru prima dată în istorie, Naționala României joacă meciul de deschidere al unui turneu final, „tricolorii” duelându-se cu reprezentativa Franței.

Echipele de start:

Franța: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Kante, Matuidi, Pogba – Griezmann, Giroud, Payet.

Antrenor: Didier Deschamps.

România: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Grigore, Raț – Pintilii, Hoban – Ad. Popa, Stanciu, Stancu – Fl. Andone.

Antrenor: Anghel Iordănescu.

Confruntarea este condusă de o brigadă din Ungaria. La centru este Viktor Kassai, ajutat de asistenții György Ring şi Vencel Toth, în timp ce arbitri adiţionali sunt Tamas Bognar şi Adam Farkas.