Eugen Moldovan a fost egalat la Casablanca in minutul 92!!!

Calin PISTEA
In penultima etapa a campionatului marocan de fotbal, echipa antrenorului brasovean Eugen Moldovan, Ittihad Zemmouri de Khemisset, a reusit un nou rezultat mare, 1-1, in deplasare, la WAC Casablanca, care o mentine pe locul 5, pozitie calificanta in Cupa Confederatiei Africane. Sincer, traiesc niste sentimente contradictorii. Pe de o parte, sunt bucuros ca aceasta formatie a ajuns sa se bata de la egal la egal cu marile forte (WAC are un buget de… 18 ori mai mare ca al nostru!!!), ca ne mentinem de vreo 6 etape pe aceasta pozitie mai mult decat onoranta si avem mari sanse sa o pastram si la final, ca practicam un joc spectaculos, apreciat de toata lumea. Pe de alta parte, sunt profund nemultumit ca ma aflu la al 5-lea meci cand primesc gol si pierd puncte intre minutele 92 si 97! Acum, am luat gol in minutul 92, dupa ce am condus din minutul 35, am dominat categoric disputa si am ratat, fara exagerare, inca alte sase ocazii clare. Este foarte greu de gestionat si de trecut peste astfel de momente. Ar fi explicatii ce tin de lipsa de experienta a majoritatii elevilor mei, care sunt tineri si neobisnuiti cu performanta. Din 28 de jucatori, doar trei depasesc 25 de ani, iar veteranul gruparii are 30. Ca un element de culoare, duminica, in minutul 94 am avut un penalty clar ca lumina zilei, dar arbitrul a fluierat finalul, desi toti cei prezenti se asteptau sa dicteze 11 metri. Asta este viata! Nemultumitului i se ia darul, asa ca trebuie sa iau partile pozitive , ne-a relatat ieri, in exclusivitate, ex- stegarul . Ultima runda in Maroc se anunta a fi una incendiara, cu implicatii atat in lupta pentru titlu, liderul, Raja Casablanca, intalnind in propriul fief ocupanta pozitiei secunde, FAR Rabat, care are un punct mai putin, cat si la retrogradare. Este un campionat interesant, echilibrat, de valoare, care atrage lumea la stadioane , a punctat Moldovan, el destainuindu-ne ca, pentru sezonul viitor, nici eu nu stiu sigur incotro ma voi indrepta. Am mai multe variante interesante, toate superioare fata de actualul angajament si, impreuna cu impresarul meu, voi hotari unde este mai bine .