Elina Svitolina este noua campioană a campioanelor

Elina Svitolina a câștigat finala Turneului Campioanelor de la Singapore, în compania americancei Sloane Stephens, fosta campioană de la US Open, după ce a întors situația partidei de la 0-1 la seturi. Scorul a fost 3-6, 6-2, 6-2, după două ore și 25 de minute de tenis extrem de echilibrat. Este pentru prima dată când Svitolina cucerește acest trofeu, care de altfel e și cel mai important din cariera ei. Cu punctele pe care le-a obținut la Singapore, Elina Svitolina va urca până pe locul 4 WTA, cu 5350 de puncte. Sloane Stephens va coborî pe 5, loc pe care va și încheia anul 2018, ea pierzând ocazia să devină prima sportivă din SUA care triumfă la Turneul Campioanelor și pe care nu o cheamă Williams (fie că vorbim de Serena, fie de Venus), de la Lindsay Davenport încoace. Câştigătoarea competiţiei a fost recompensată cu un cec în valoare de 1.750.000 dolari şi 750 puncte WTA, în timp ce finalista a primit un cec de 590.000 de dolari şi 330 de puncte WTA.