„Dublă” franțuzească la Mondialele de biatlon!!! Româncele, comportări foarte slabe!!!

La Oslo – Holmenkollen, în Norvegia, tocmai s-a încheiat proba individuală feminină de 15 kilometri contând pentru Campionatele Mondiale de biatlon ale seniorilor.

Pe primele două locuri s-au clasat Marie Dorin Habert – 44.02.8 (1) și Anais Bescond (+12.2), reprezentantele Franței. Pe trei s-a clasat germanca Laura Dahlmeier.

Având 3 minute de penalizare, harghiteanca Eva Tofalvi a ocupat a 68-a poziție, la aproape 7 minute diferență de câștigătoare, în timp ce Luminița Pișcoran și Reka Forika s-au situat pe locurile 89 și 90, din 91 de concurente (!), la peste 10 minute în spatele medaliatei de aur.

Mâine are loc proba de 20 de kilometri a seniorilor.

Până în prezent, brașoveanul Cornel Puchianu (CSAMB Predeal) are cel mai bun rezultat al delegației României la acest Mondial, locul 26 în cursa de sprint.