David Popovici s-a calificat în finala de 100m liber / Update. Aur la 100m

David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 100 m liber, proba-regină a natației, din cadrul etapei de la Barcelona a circuitului Mare Nostrum. Popovici a încheiat proba cu timpul 48.49. Locurile doi şi trei au fost ocupate de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (48.51) şi japonezul Katsuhiro Matsumoto (48.79). Patrick Dinu s-a clasat pe locul opt, cu timpul 50.93.

………………………….

David Popovici s-a calificat în finala de 100m liber

Înotătorul David Popovici, dublu campion european (100 şi 200 m liber), s-a calificat joi în finala probei de 100 m liber a concursului Mare Nostrum de la Barcelona cu al cincilea timp din serii. Popovici, cronometrat cu 49sec20/100, a fost devansat printre alţii de francezul Florent Manaudou (48sec78/100), de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (49sec11/100), campionul mondial de la 200 m liber, şi de italianul Thomas Ceccon (49sec15/100).

Patrick-Sebastian Dinu, al 11-lea în serii cu 49sec71/100, a prins de asemenea finala la 100 m.
În acest an, David Popovici a obţinut cel mai bun timp la 100 m liber la Naţionalele de la Otopeni (18-21 aprilie), când a câştigat titlul naţional cu 47sec86/100. Finala de la 100 m liber are loc joi seară.
Popovici se pregăteşte pentru participarea la Europenele de nataţie de la Belgrad (10-23 iunie), unde îşi va apăra titlurile la 100 şi 200 m liber.David Popovici și-a făcut debutul la Mare Nostrum Barcelona 2024 în stil de mare campion, în proba de 200 de metri liber, pe care a câștigat-o miercuri cu un timp excelent.