David Popovici, dublă de aur la Campionatul European

David Popovici, dublă de aur la Campionatul European de natație

Tânărul sportiv român a realizat la Belgrad dubla de aur, la probele de 100 și 200 metri.

David Popovici a câştigat vineri seară și proba de 200 metri liber din cadrul Campionatului European de nataţie de la Belgrad.
Înotătorul român şi-a apărat astfel cu succes titlul câştigat în urmă cu doi ani, la Roma.

David Popovici a încheiat proba cu timpul 1:43.13, în timp ce al doilea clasat, Danas Rapsys, din Lituania, a avut un timp cu două secunde și jumătate în urmă. Pe locul trei s-a clasat elveţianul Antonio Djakovic.