Dan Petrescu câștigă în fața locului 2 din China

Guizhou Zhincheng, echipa antrenată de Dan Petrescu, a câștigat fabulos un meci în China în fața fostei ocupante a locului 2 din campionat, Beijing Guoan, în etapa a 23-a din prima ligă chineză de fotbal. Scorul a fost 3-2 pentru elevii lui Dan Petrescu, care au marcat prin Jelavic în minutul 43, Steve, minutul 58 și Fan din penalti în minutul 78. Oaspeții au înscris prin Zhang în minutul 63 și Bakambu din penalti în minutul 90. Beijing a jucat în 10 oameni din minutul 76, după eliminarea lui Yu. Este doar a 4-a victorie în campionat pentru Guizhou, care acumulează 15 puncte, 5 mai puține ca ultimul loc care se salvează, 14, ocupat de Chongqing Lifan. Pentru oamenii lui Dan Petrescu urmează un meci vital în ideea salvării de la retrogradare, cu echipa de pe locul 13, Tianjin Teda, care traversează o forma slabă, având trei înfrângeri consecutive.