Cupa României. FC Botoșani și CS Universitatea Craiova, calificate în sferturi

FC Botoșani s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marți seara, după ce a învins campioana FC Viitorul Constanța cu scorul de 3-2 (0-0), pe teren propriu, în optimile de finală ale competiției. Gazdele s-au impus prin golurile marcate de Sebastian Chitoșcă (min.50), Mihai Roman I (min.74) și Florin Plămadă (min.81). CS Universitatea Craiova s-a calificat cu emoții în sferturile la Ploiești, în urma victoriei în fața formației de ligă secundă CS Afumați cu scorul de 3-2 (0-1, 1-1), după prelungiri. Golurile au fost marcate de Dorin Burlacu (min.10), Marian Vlada (min.92), respectiv Gustavo Di Mauro Vagenin (min.66), Alexandru Băluță (min.101, 105).
Meciurile din sferturile de finală sunt programate în prima parte a anului viitor, pe 27-28 februarie sau 1 martie.