CUPA MONDIALĂ 2018 – UPDATE. Anglia e în semifinale!!! Va întâlni Croația!!!

UPDATE. Croația a trecut de Rusia, la Sochi, în ultimul sfert de finală al Campionatului Mondial de fotbal.

După 2-2 la finele celor 120 de minute, s-a trecut la loteria penalty-urilor, unde elevii pregătiți de Zlatko Dalic au avut câștig de cauză, impunându-se cu 4-3. Smolov și Mario Fernandes au ratat pentru ruși, Kovacic făcând-o de cealaltă parte.

Cherishev a deschis scorul în minutul 31, Kramaric a egalat după 8 minute. Vida i-a adus pe croați în avantaj, în minutul 105, pentru ca Fernandes să egaleze în minutul 115.

Astfel, semifinalele sunt: Franța – Belgia și Anglia – Croația.

***

Anglia s-a calificat astăzi în semifinalele Cupei Mondiale la fotbal.

La Samara, trupa antrenată de Gareth Southgate a dispus de Suedia cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de Maguire (foto), în minutul 30, și Delle Alli, în minutul 59.

Anglia a disputat ultima sa semifinală de Cupă Mondială în 1990, în Italia. Acum, cu cine se va confrunta dintre Rusia și Croația?!… Partida dintre cele două selecționate va avea loc diseară.