Cristiano Ronaldo câștigă primul trofeu la Juventus

Cristiano Ronaldo a câștigat primul trofeu cu Juventus, portughezul fiind decisiv în Supercupa Italiei cu rivala AC Milan, meci disputat în Arabia Saudită, la Jeddah. Campioana din Serie A s-a impus la limită, scor 1-0, unicul gol fiind marcat chiar de către fostul Balon de Aur. Atacantul lusitan a punctat cu o lovitură de cap în minutul 61, el reușind să păcălească jocul la offiside al milanezilor. „Diavolii” au jucat în inferioritate numerică din minutul 73, după ce Kessie a fost eliminat direct în urma unei intrări cu talpa sus la Emre Can, astfel că misiunea de a restabili egalitatea a devenit una imposibilă. „Bătrâna Doamnă” a câștigat a opta Supercupă a Italiei, un record național.