Corona Brașov – doar începutul cu Rapid

Corona Brașov a pierdut în această seară, pe teren propriu, partida cu Rapid București, meciul contând pentru prima etapă a returului Ligii Naționale de handbal feminin.

Vicecampioana României s-a impus în fața noii-promovate cu scorul de 38-31 (18-16).

Corona Brașov a început meciul ca din tun, conducând cu 4-0. Apoi, pe la mijlocul primei reprize, a avut 12-7, după care elevele antrenorilor Iulian Stamate și Mihaela Ciobotaru s-au blocat realmente. Rapid a renăscut, preluând conducerea pe tabela de marcaj, 13-12, pentru ca pauza să le aducă pe giuleștence în avantaj de 2 goluri.

Corona Brașov nu s-a regăsit nici în repriza secundă, oaspetele ajungând la 7 goluri în față (24-17), după care s-a mers cam „cap la cap” până la final.

De la Corona Brașov s-au remarcat Azenaide Carlos și tânăra Alisia Boiciuc (18 ani – foto), iar de la rapidiste, Albertina Kasoma, în special pe faza defensivă.