Condusă cu 2-0 până în min.87, FC Barcelona a scos un egal pe final

FC Barcelona a smuls un egal nesperat, sâmbătă seară, pe terenul celor de la Sevilla. 2-2 a fost scorul întâlnirii de pe stadionul Sanchez Pizjuan, după ce catalanii au marcat două goluri în ultimele 3 minute! Vazquez (min.36) și Luis Muriel (min.50) au dus scorul la 2-0, iar Ernesto Valverde a decis că e momentul să-l trimită în teren pe Lionel Messi, păstrat pe banca de rezerve pentru a se odihni în vederea meciului din sferturile Ligii Campionilor cu AS Roma. Mai întâi, în minutul 88, Luis Suarez a punctat pentru 1-2, cu o reluare spectaculoasă pe spate. Apoi, peste doar un minut, Lionel Messi a restabilit egalitatea cu un șut din afara careului. În urma acestui rezultat, FC Barcelona ajunge la 76 de puncte și are un avans de 12 puncte în fruntea clasamentului din Primera Division.