CM de RUGBY 2015. Stejarii au pierdut primul meci din cadrul Cupei Mondiale de Rugby 2015. Cocoșii galici au obținut victoria cu 38 la 11

România a pierdut meciul de debut, din cadrul Cupei Mondiale de Rugby 2015, împotriva Franței. Cocoșii galici au câștigat cu 38 la 11, obținând totodată și punctul bonus ofensiv. Ursache a marcat un eseu pentru România.

Minutul 80- Jaco Peyper a fluierat de final. Scor final România-Franța 11-38

Minutul 78- Eseu pentru Franța, marcat cu ușurință de Gael Fickou. Este al cincilea eseu al Franței. România-Franța 38-11

Minutul 77- Stejarii se luptă pentru fiecare centimetru de teren. Vali Ursache penalizat pentru aruncare peste aglomerare. Francezii ajung în spațiul nostru de 22 de metri.

Minutul 76- Lovitură de pedeapsă pentru România. Pierdem pentru moment poziția balonului. Andrei Ursache recuperează.

Minutul 75- Stelian Burcea a intrat pe teren. Încercare de eseu a francezilor. Balon scăpat înainte. Grămadă ordonată pentru România la 5 metri de spațiul nostru de țintă.

Minutul 74- România-Franța 11-31. Transformarea ratată de Florin Vlaicu.

Minutul 73- ESEU pentru România după o margine câștigată în spațiul de 22 de metri. Ursache marcatorul eseului după o mișcare extrem de rapidă a Stejarilor.

Minutul 72- Lovitură de pedeapsă pentru România. Stejarii încearcă să marcheze un eseu în aplauzele publicului. Surugiu înlocuit cu Vali Calafeteanu.

Minutul 71- Valentin Ursache este înlocuit cu Ovidiu Tonița. Andrei Ursache și Ionuț Botezatu intră pe teren în locul lui Apostol.

Minutul 69- Rory Kockott a mai adus două puncte Franței prin transformare. România-Franța 6-31

Minutul 68- Wesley Fofana marchează al patrulea eseu. Francezilor li s-a acrodat punctul bonus. România-Franța 6-29

Minutul 67- Morgan Parra mai aduce două puncte Franței. România-Franța 6-24

Încă două schimbări în echipa Franței.

Minutul 66- Eseul se confirmă după vizualizarea înregistrărilor.

Minutul 65- Posibil eseu pentru Franța.

Minutul 63- Grămadă ordonată pentru Franța în apropierea spațiului nostru de 22 de metri.

Minutul 61- Cocoșii galici înaintează periculos de mult. Linia de apărare lipsește. Francezii au câștigat mai bine de 40 de metri la această fază.

Minutul 60- Franța atacă. Cătălin Fercu recuperează.

Minutul 59- Valentin Ursache se apropie de spațiul de 22 francez după o cursă demențială, câștigând mai bine de 20 de metri.

Minutul 58- Turashvili înlocuit cu Andrei Rădoi care va evolua pe postul de talonor.

Minutul 58- O nouă margine pierdută pe repunerea noastră.

Minutul 57- Lovitură de pedeapsă pentru Stejari. Statisticile arată că posesia balonului este de 50%-50%.

Minutul 56- Francezii se apropie de spațiul de țintă. Poziție neregulamentară. Lovitură de pedeapsă pentru Franța. Cocoșii au trimis balonul înafara spațiului de joc. Franța a repus și încearcă să marcheze eseu.

Minutul 55- Francezii avansează.

Minutul 54- Pilierul stânga francez a rămas în linia de 22 în terenul nostru. Faza continuă.

Minutul 53- Pierdem balonul pentru a treia oară, din repunerea noastră.

Minutul 52- Vlaicu a trimis balonul înafara terenului. Turashvili repune.

Minutul 51- Lovitură de pedeapsă pentru România. Împingere în lateral.

Minutul 50- Otar Turashvili prezintă ceva probleme, se presupune că e accidentat.

Minutul 49- Trei schimbări în pachetul de înaintare al Franței.

Minutul 48- Lovitură de pedeapsă împotriva noastră. Mihai Macovei nu a eliberat mingea la timp.

Minutul 47- Lovitură de pedeapsă pentru România. Francezii au destabilizat grămada.

Minutul 46- Dumbravă înlocuit cu Csaba Gal, care va juca uvertură.

Minutul 45- Baronul a scăpat. Dumbravă acoperă spatele terenului. Margine pentru Franța. Francezii au intrat în spațiul de 22 de metri. Kinikinilau a oprit atacul Franței cu un placaj.

Minutul 43- Margine, repune România.

Minutul 42- România a intrat în spațiul de 22 al francezilor. Johan Van Heerden a scăpat balonul înainte. Lovitură de pedeapsă pentru francezi.

Minutul 40- A început cea de-a doua repriză. Grămadă ordonată pentru Stejari. Francezii au scăpat balonul înainte.

Prima repriză s-a terminat. România 6 – Franța 17

Minutul 40- Paulică Ion intră pe teren.

Minutul 39- Vlaicu a reușit trnsformarea. România-Franța 6-17

Minutul 38- Lovitură de pedeapsă de la 30 de metri pentru echipa României. Opt baloane am recuperat din posesia adversarului.

Minutul 37- Morgan Parra trimite un balon de urmărire. Repunere pentru echipa României. Pierdem posesia balonului.

Minutul 36-Combinație bună între Apostol și Fercu. Suntem în 22-ul francez.

Minutul 35- Grămadă ordonată pentru echipa României după o pasă înainte a cocoșilor galici.

Minutul 34- Încă două puncte marcate de același Morgan Parra. România-Franța 3-17

Minutul 33- Eseu pentru cocoșii galici. A marcat Yannick Nyanga. România-Franța 3-15

Minutul 32- România joacă în inferioritate numerică.

Minutul 31- Încă două puncte pentru francezi marcate de Morgan Parra. România -Franța 3-10

Minutul 30- Eseu pentru francezi marcat de Sofiane Guitoune. România-Franța 3-8

Minutul 29- Cartonaș galben pentru Paulică Ion. Lovitură de pedeapsă pentru francezi.

Minutul 28- Francezii avansează spre spațiul nostru de țintă.

Minutul 27- Lovitură de pedeapsă pentru francezi. Paulică Ion penalizat.

Minutul 26- Stejarii beneficiază de o grămadă ordonată.

Minutul 25- Ratare a lui Florin Vlaicu dintr-o poziție avanajoasă. Jocul va fi reluat de la linia de 22 de metri printr-o repunere a francezilor.

Minutul 23- Încercare de drop goal de la 55 de metri. Lovitură de pedeapsă pentru România. de cinci ori am recuperat balonul din posesia adversarilor.

Minutul 22- Schimbare temporară pentru sângerare. Dimitri Szarzewski schimbat cu Benjamin Kayser în echipa cocoșilor galici

Minutul 21- România beneficiază de o lovitură de pedeapsa. Talonorul francez s-a accidentat. Cronometrul s-a oprit.

Minutul 20- Marginea câștigată de români pe repunerea francezilor.

Minutul 19- România punctează prin Florin Vlaicu. România-Franța 3-3

Minutul 18- Florin Vlaicu a pătruns în spațiul de țintă al cocoșilor galici fără să culce balonul. Lovitură de pedeapsă pentru echipa României.

Minutul 16- Lovitură de pedeapsă pentru România în spațiul de țintă al francezilor. România încearcă un eseu.

Minutul 15- Lovitură de pedeapsă pentru România. Florin Vaicu trimite balonul înafara terenului. România repune.

Minutul 14- Margine câștigată de România după repunerea francezilor.

Minutul 12- Repun cocoșii galici după ce Fercu a trimis afară.

Minutul 11- Grămadă ordonată pentru francezi. Introduce Morgan Parra.

Minutul 10- Mihai Lazăr, Otar Turashvili și Paulică Ion capi de grămadă.

Minutul 9- Grămadă ordonată pentru echipa României, după o pasă înainte a cocoșilor galici.

Minutul 8- Franța a marcat din lovitura de pedeapsa. România-Franța 0-3

Minutul 6- Grămadă spontană pentru francezi. Lovitură de pedeapsă pentru Franța. Dănuț Dumbravă penalizat pentru ofsaid.

Minutul 5- Obstrucție. Penalizare pentru Kinikinilau. A placat fără să elibereze zona placajului.

Minutul 4- Balonul s-a blocat după recepția de la un șut înalt. Grămadă ordonată pentru cocoșii galici.

Minutul 3- Balonul pierdut de Stejari pe repunere proprie.

Minutul 2- Stejarii bat o lovitură de pedeapsa.

Minutul 1- Lovitură de repunere pentru naționala Franței.

UPDATE 9.45- Franța va avea lovitura de începere.

Începând cu ora 22.00, naționala României va disputa primul meci, din cadrul Cupei Mondiale de Rugby 2015, împotriva Franței. Disputa, devenită o tradiție pentru Stejari va avea loc pe Olympic Stadium din Londra.

Arbitrul care va conduce partida este sud-africanul Jaco Peyper, avându-i ca asistenți pe Craig Joubert și Federico Anselmi.

Potrivit ultimelor statistici, Franța este adversarul întâlnit de Stejari de cele mai multe ori, 51 de meciuri disputate până în prezent, dintre care Stejarii au obținut doar opt victorii.

Vă reamintim că România înregistreză două premiere la această ediție a Cupei Mondiale: folosirea unor jucători naturalizați, Johanes Van Heerden, Otar Turashvili, Paula Kinikinilau si Michael Wiringi, dar și prezența în echipă a primei perechi de frați din rugbyul autohon care evoluează la o competiție de asemenea anvergură, Valetin si Andrei Ursache.