CM de RUGBY 2015. Irlanda 44 – România 10. Record de spectatori pe Wembley Stadium: Peste 89.200 de suporteri în tribune

Stejarii pierd, în fața Irlandei, cel de-al doilea meci din cadrul Cupei Mondiale de Rugby 2015. Tonița a marcat eseul de onoare pentru echipa Stejarilor cu două minute înainte de fluierul de final. Este al optelea meci consecutiv pierdut în fața Irlandei.

Meciul a fost urmărit, din tribunele „Templului Fotbalului Englez”, de aproximativ 89.200 de spectatori, un nou record al Wembley Stadium dar și al echipei naționale.

România rămâne fără nici un punct în grupa D a Cupei Mondiale de Rugby 2015.

Minutul 80- Craig Joubert fluieră finalul meciului. Irlanda România 44-10

Minutul 79- Mol de margine al irlandezilor și încearcă un eseu. Lovitură de pedeapsă pentru România.

Minutul 78- Tricolorii penalizați pentru balon șinut la pământ. Irlandezii trimit în margine și încearcă un eseu.

Minutul 77- Tonița marchează eseul de onoare pentru România. Vlaicu reușește încă două puncte. Irlanda-România 44-10

Minutul 76- Csaba Gal se apropie periculos de spațiul de țintă al irlandezilor. Lovitură de pedeapsă pentru România. Vlaicu trimite în margine. Stejarii încearcă un eseu.

Minutul 75- România repune din margine.

Minutul 74- Madigan mai aduce două puncte. Irlanda-România 44-3

Minutul 73- Trifoii trimit balonul înafara spațiului de joc, încercând să marcheze un eseu. Irlandezi marchează un al șaselea eseu, cu grămada din molul de margine.

Minutul 72- Irlandezii atacă. Cinci momente de joc făcute de irlandezi. România penalizată. Lovitură de pedeapsă pentru Irlanda.

Minutul 70- Csaba Gal intră pe teren.

Minutul 69- Grămadă ordonată pentru Irlanda.

Minutul 68- România avansează.

Minutul 67- Calafeteanu înlocuit cu Surugiu, Ursache cu Lazăr și Wiringi cu Vlaicu.

Minutul 66- Dominarea teritorială este de 78%, iar posesia balonului de 68% în favoarea trifoilor. Madigan a rata transformarea. Irlanda-România 37-3

Minutul 64- Eseu Irlanda. Rob Kearney marchează al cincilea eseu. Irlanda-România 37-3

Minutul 63- Încă două schimbări în echipa Irlandezilor.

Minutul 62- Madigan mai aduce două puncte Irlandei. Irlanda-România 32-3

Minutul 61- Tommy Bowe se lansează cu Botezatu în spate și înscrie un eseu. Irlanda primește punct bonus ofensiv. Irlanda-România 30-3

Minutul 60- Lovitură de pedeapsă pentru Irlanda. Csaba Gal a intrat din lateral și primește cartonaș galben. România joacă în inferioritate. Irlandezi cer grămadă ordonată la șase metri de spațiul nostru de țintă.

Minutul 59- Florin Ioniță plachează în aer dar nu primește cartonaș galben. Irlanda bate o lovitură de pedeapsă. O nouă schimbare la Irlanda. Cronin îl înlocuiește pe Strauss. De asemenea, VanHeerden intră la Stejari în locul lui Lucaci.

Minutul 58- România atacă. Irlanda recuperează și contra-atacă. Botezatu recuperează.

Minutul 57- Irlanda trimite balon de urmărire. Ioniță a lăsat să cadă. Payne îl înlocuiește pe Jackson în echipa Irlandei. România repune.

Minutul 56- România înaintează. Irlanda recuperează și contra-atacă.

Minutul 55- Românii repun după ce au trimis înafara terenului. Probleme pentru Andrei Rădoi. Intră în locul său Turashvili.

Minutul 54- Mol de margine pentru Irlanda. Balonul iese pentru linia de trei sferturi. Ursache plachează. Lovitură de pedeapsă pentru balon ținut la pământ.

Minutul 53- Balon de degajare. Stejarii scapă pentru moment de presiunea unui atac al irlandezilor. Țăruș îl înlocuiește pe Ion.

Minutul 52- Minge de urmărire a irlandezilor până în spațiul nostru de 22 de metri. Lovitură din margine pentru România la 5 metri de spațiul nostri de țintă.

358 de metri câștigati de irlandezi, 208 metri câștigași de români

Minutul 51- Balon scăpat înainte de Andrei Rădoi. Grămadă pentru Irlanda.

Minutul 50- Balonul se află în posesia românilor.

Minutul 49- Schimbare în echipa Irlandei. România recuperează balonul.

RECORD DE SPECTATORI PE WEMBLEY STADIUM: 89.200 DE SPECTATORI

Minutul 48- Stejarii recuperează. Lovitură de pedeapsă pentru România. Irlandezii nu au eliberat jucătorul placat.

Minutul 47- Irlanda avansează spre 22-ul nostru.

Minutul 46- Jucăm în 22-ul irlandez. Trifoi recuperează.

Minutul 45- România atacă și avansează.

Minutul 44- Ian Madigan transformă fără probleme. Irlanda-România 25-3

Minutul 43- Eseu pentru Irlanda. Keith Earls marchează după o pasă. Irlanda-România 23-3

Minutul 42- Opt momente de joc. Pierdem posesia balonului și tot teritoriul câștigat.

Minutul 41- Românii atacă și înaintează.

Minutul 40- S-a fluierat startul celei de-a doua reprize. Irlandezii încep în forță și atacă în spațiul de 22 de metri. Lovitură de pedeapsă pentru România. Irlandezii au placat la gât. Vali Calafeteanu execută lovitura de pedeapsă și trimite în margine. Stejarii repun.

Minutul 40- Craig Joubert fluieră prima repriză. Vali Calafeateanu a adus trei puncte României. Irlanda-România 18-3

Minutul 39- Șut de urmărire al Irlandei. Avantaj pentru echipa României. Vali Calafeteanu șutează în margine. Irlanda repune.

Minutul 38- Avantaj pentru Irlanda.

Minutul 37- Vali Calafeatanu caută spațiu de degajare și le dă posibilitatea irlandezilor să contra-atace. Grămadă ordonată pentru Irlanda, după ce Calafeteanu scapă balonul înainte.

Minutul 36- Grămadă ordonată pentru România.

Minutul 35- Poziție de offsaid a lui Daniel Carpo. Lovitură de pedeapsă a irlandezilor, care trimit în margine și încearcă un eseu.

Minutul 34- Vali Calafeteanu introduce. Grămada stejarilor cade. Repune din margine Irlanda.

Minutul 33- Grămadă pentru România. Cian Healy și-a pierdut lentila de contact.

Minutul 32- irlandezii intră în spațiul de 22. Opt momente de joc făcute de irlandezi.

Minutul 31- Repunere din margine pentru Irlanda.mal de margine pentru irlandezi.

Minutul 30- România penalizată. Lovitură de pedeapsă pentru Irlanda.

Minutul 29- Ian Madigan încercă să mai aducă două puncte trifoilor dar balonul lovește bara. Irlanda-România 18-3

Minutul 28- Keith Earls pătrunde pe flancul stâng și marchează un eseu după pasa lui Simon Zebo. Irlanda-România 18-3

Minutul 27- Irlanda recuperează și se apropie periculos de spațiul de 22.

Minutul 26- Irlanda recuperează. Fercu se complică. Vali Calafeteanu trimite minge de degajare.

Minutul 25- Irlandezii se află la șase metri de spațiul nostru de țintă. Lovitură de pedeapsă pentru România. Stejarii trimit mingea înafară spațiului de joc. Tricolorii repun.

Minutul 24- Malul irlandez avansează. Daniel Carpo penalizat pentru o lovitură din lateral.

Minutul 23- Ovidiu Tonița penalizat pentru offsaid. Repunere pentru Irlanda.

Minutul 22- Ducem balonul aproape de aripă. Moment de fixare. Lovitură de pedeapsă pentru Irlanda. Rădoi nu a dat drumul balonului.

Minutul 21- România se apropie de spațiul de 22 al irlandezilor.

Minutul 20- Ian Madigan mai aduce două puncte Irlandei. Irlanda-România 13-3

Minutul 19- Eseul se confirmă. Irlanda-România 11-3

Minutul 18- Atac irlandez după o minge de urmărire. Fază de eseu. Ionuț Botezatu a placat foarte bine.

Minutul 17- Arbitrul îi atrage atenția căpitanului Mihai Macovei cu privire la loviturile periculoase aleromânilor. Irlanda i-a conducerea jocului în urma unei lovituri de pedeapsă. Irlanda-România 6-3

Minutul 16- Irlanda repune din margine și întoarce atacul. Irlanda pătrunde în spațiul de 22 de metri.

Minutul 15- Jucătorul irlandez a călcat marginea. Eseul se anulează. Scorul revine la 3-3. România repune din margine.

Minutul 14- Eseu pentru Irlanda. Irlanda-România 8-3

Minutul 13- Balonul este în posesia românilor. Calafeteanu coordonează următporul atac. Stejarii se aproăpie de spațiul de 22 de metri irlandez. Fercu a scăpat balonul.

Minutul 12- Repunere din margine pentru România. Irlandezii recuperează după o minge de urmărire a Stejarilor.

Minutul 11- Irlandezii repun de la centrul terenului. Stejarii recuperează.

Minutul 10- Vali Calafeteanu egalează. Irlanda-România 3-3

Minutul 9- Lovitură de pedeapsă pentru Stejari. Irlanda a încetinit ieșirea balonului din zona placajului. Vali Calafeteanu încearcă la buturi.

Minutul 8- Repunere din margine pentru România.

Minutul 7- Ian Madigan reușește lovitura. Irlanda-România 3-0

Minutul 6- Ian Madigan bate lovitura de pedeapsă. 45 de metri până la H-ul României.

Minutul 5- Repunere pentru România. Recuperează Tonița, iar mai poi Kinikinilau e penalizat pentru că nu a eliberat mingea.

Minutul 4- Irlandezii testează linia defensivă. Atacul trifoilor oprit de Toniță. Paulică Ion continuă atacul României.

Minutul 3- Irlandezii au comis un „înainte” și se lasă legea avantajului. Repunere din margine pentru Irlanda.

Minutul 2- Irlandezii câștigă teren și ajung în spațiul de 22.

Minutul1- Jocul continuă cu posesia pentru irlandezi.

Minutul 0- Meciul a început.

UPDATE 18.30- România are lovitura de începere

Începând cu ora 18.45, naționala României va disputa cel de-al doilea meci, din cadrul Cupei Mondiale de Rugby 2015, împotriva Irlandei. Disputa va avea loc pe „Templul Fotbalului Englez”, Wembley Stadium.

Partida va fi condusă la centru de sud-africanul Craig Joubert, care îi va avea ca asistenți pe francezul Romain Poite și galezul Leighton Hodges.

În echipa României, pentru disputa cu Irlanda, vor evolua doi brașoveni, Cătălin Fercu și Alexandru Țăruș. De asemenea, în meciul disputat împotriva Franței au evoluat brașovenii Cătălin Fercu și Mădălin Lemnaru.

Vă reamintim că România înregistreză două premiere la această ediție a Cupei Mondiale: folosirea unor jucători naturalizați, Johanes Van Heerden, Otar Turashvili, Paula Kinikinilau si Michael Wiringi, dar și prezența în echipă a primei perechi de frați din rugbyul autohon care evoluează la o competiție de asemenea anvergură, Valetin si Andrei Ursache.

În cele nouă meciuri, disputate de-a lungul timpului între România și Irlanda, Stejarii nu au reușit să obțină nici o victorie.

România a primit o lovitură puternică din partea comisiei de arbitraj, în urma meciului disputat împotriva Franței. Valentin Ursache a fost înlocuit cu Viorel Lucaci după ce acesta a primit o suspendare de o săptămână pentru un placaj periculos în meciul contra Franței.

În primul XV au avut loc opt schimbări, față de meciul cu Franța, cei care au fost pe bancă în meciul de debut, fiind acum titulari.

Lynn Howells, antrenorul Stejarilor, l-a introdus în primul XV pe Daniel Carpo, iar pe bancă pe pilierul brașovean Alexandru Țăruș, ca opțiune pentru linia I.

PRIMUL XV al Stejarilor:

1. Andrei Ursache, 2. Andrei Rădoi, 3. Paulică Ion, 4. Valentin Popârlan, 5. Ovidiu Tonița, 6. Viorel Lucaci, 7. Mihai Macovei (cpt), 8. Daniel Carpo, 9. Valentin Calafeteanu, 10. Michael Wiringi , 11. Ionuț Botezatu, 12. Csaba Gal, 13. Paula Kinikinilau, 14 Adrian Apostol, 15. Cătălin Fercu

REZERVE: 16. Mihăiță Lazăr, 17. Otar Turashvili, 18. Alexandru Țărus, 19. Johannes Van Heerden , 20. Stelian Burcea, 21. Florin Surugiu, 22. Florin Ioniță, 23. Florin Vlaicu

Staff-ul tehnic al Trifoiului a numit XV-le care va evolua, în această seară, împotriva României. „Echipa Experimentală”, așa cum a numit-o presa irlandeză, va fi condusă în teren de Jamie Heaslip. Antrenorul naționalei Irlandei, Joe Schmidt, a făcut 12 schimbări față de meciul împotriva Canadei, dispută pe care trifoii au câștigat-o cu 50-7.

Primul XV al Irlandei:

1. Cian Healy , 2. Richardt Strauss , 3. Nathan White , 4. Donnacha Ryan , 5. Devin Toner , 6. Jordi Murphy , 7. Chris Henry 8. Jamie Heaslip cpt, 9. Eoin Reddan, 10. Ian Madigan, 11. Keith Earls, 12. Darren Cave, 13. Jared Payne , 14. Tommy Bowe, 15. Simon Zebo.

REZERVE: 16. Sean Cronin, 17. Jack McGrath, 18. Tadhg Furlong , 19. Paul O’Connell , 20. Sean O’Brien, 21. Conor Murray , 22. Paddy Jackson, 23. Rob Kearney.

CITIȚI ȘI:

EXCLUSIV. Brașoveanul Cătălin Fercu, de la Cupa Mondială de Rugby 2015, despre meciul România-Irlanda. LIVE TEXT de la 18.45

CM de Rugby 2015. Naționala României întâlnește pentru a treia oară Irlanda la Cupa Mondială. Vezi primul XV și palmaresul întâlnirilor. LIVE TEXT de la 18.45

EXCLUSIV. Brașovenii Fercu și Lemnaru, doi piloni ai rugbyului românesc. Istoria rugbyului brașovean închisă cu un lacăt pe Stadionul CFR