Chin cu Armenia. „Tricolorii”, victorie cu noroc

Naționala României s-a chinuit cu Armenia pe „Arena Națională”, în grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018.

„Tricolorii” s-au impus cu 1-0, după un meci modest, singurul gol fiind marcat de Maxim, în minutul 90+1. În minutul 55, Bogdan Stancu a ratat un penalty. Tot din acel minut, Armenia a evoluat cu un om mai puțin, Voskanyan fiind eliminat.

În grupa E au mai avut loc meciurile Kazahstan – Muntenegru 0-3 (Vesovic, Beciraj, Simic) și Danemarca – Polonia 4-0 (Delaney, Cornelius, N. Jorgensen, Eriksen).

Cu trei etape înainte de finalul preliminariilor, Polonia conduce în clasament cu 16 p, urmată de Muntenegru, 13 p, și Danemarca, 13 p. România este a patra, cu 9 p.

Luni sunt programate duelurile Polonia – Kazahstan, Muntenegru – România și Armenia – Danemarca.