Chelsea va da piept cu Arsenal în finala Cupei Angliei

Echipa lui Arsene Wenger, Arsenal a dispus cu scorul de 2-1(0-0, 1-1) de Manchester City, aseară, pe Wembley, în semifinalele Cupei Angliei, grației golului marcat în minutul 100 de Alexis Sanchez (foto). Sergio Aguero a deschis scorul pentru Manchester City după 62 de minute, iar nouă minute mai târziu, Nacho Monreal a egalat pentru Arsenal. După timpul regulamentar de joc, scorul a rămas 1-1, astfel că s-a intrat în prelungiri.

„Tunarii” au bifat a treia calificare în finala competiției, în ultimele patru sezoane. Trupa lui Wenger a câștigat trofeul în 2014 și 2015. De cealaltă parte, Pep Guardiola este la primul sezon ca antrenor în care nu reușește să câștige nici un trofeu.