Chelsea, câștigătoarea Cupei Angliei

Echipa antrenată de Antonio Conte, Chelsea Londra, a câştigat ediţia 2017-2018 a Cupei Angliei, învingând în finală, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Manchester United, sâmbătă, pe Stadionul Wembley. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de internaţionalul belgian Edern Hazard, care a transformat o lovitură de la 11 m în prima repriză (min.22). Elevii lui Jose Mourinho au dominat repriza secundă a meciului, însă nu au reuşit să depăşească defensiva bine organizată a celor de la Chelsea, care cucereşte astfel pentru a opta oară în istoria sa Cupa Angliei, cea mai veche competiţie fotbalistică din lume. Echipa londoneză a mai câştigat Cupa Angliei în 1970, 1997, 2000, 2007, 2009, 2010 şi 2012.