CHEILE GRĂDIȘTEI. România, LOCUL 15 la Mondiale!!!

UPDATE. S-a terminat și proba de pursuit a junioarelor, unde câștig de cauză a avut suedeza Hanna Oeberg, care a devenit campioană mondială și la sprint. Reprezentantele noastre au avut comportări slabe: Ana Larisa Cotruș a ocupat locul 52, Oana Vălean a fost a 53-a, iar Luisa Rășină, a 57-a.

Rezultatul, cel mai bun de până acum al echipei noastre participantă la Campionatele Mondiale de biatlon juniori de la Cheile Grădiștei, a fost obținut astăzi de Florina Iulia Dănilă (foto: contul de Facebook al competiției) în cursa de pursuit tineret feminin (7.5 kilometri).

Plecată a 45-a, sportiva originară din Baia Sprie a ratat numai o țintă în poligon, trecând a 15-a linia de sosire, la 3.02.2 minute distanță de câștigătoare, Arina Pantova (Kazahstan).

Celelalte componente ale lotului „tricolor”, Marton Enikö și Potyo Katalyn, au sosit pe locurile 54, respectiv 56.