Champions League. Calificare magică pentru Liverpool

Liverpool este prima finalistă a Ligii Campionilor, ediția 2018/2019, formația britanică trecând de FC Barcelona, pe Anfield, după o revenire de excepție. Învinși cu 3-0 în meciul tur de pe Camp Nou, „cormoranii” s-au impus acasă cu un fabulos 4-0 (1-0) și au obținut biletele pentru marea finală. Golurile au fost marcate de Divock Origi (7′, 79′) și Georginio Wijnaldum, intrat pe teren la pauză, a marcat două goluri în două minute (54′, 56′). De cealaltă parte, catalanii au retrăit coșmarul din sezonul trecut, când au ratat calificarea în penultimul act după ce au învins-o pe AS Roma cu 4-1 în partida tur. Pentru trofeu, Liverpool se va duela cu învingătoarea duelului dintre Tottenham și Ajax Amsterdam (1-0 pentru olandezi, în deplasare, în partida tur). Marea finală are loc pe 1 iunie, pe stadionul Wanda Metropolitano (Madrid).