CE Under 21. Italia câștigă derby-ul grupei A

Țara gazdă Italia a câștigat ultima partidă a zilei de la Campionatul European de tineret Under 21, în marele derbi al grupei A cu Spania, meci disputat pe stadionul Renato Dall’Ara, scor 3-1. Spania a deschis scorul prin decarul Dani Ceballos de la Real Madrid, iar Federico Chiesa, starul Fiorentinei, a adus egalarea pentru italieni, cu mai puțîn de 10 minute înainte de pauză. Același Chiesa a adus golul de 2-1 (min. 64), iar în minutul 82, când arbitrul olandez a cerut intervenția VAR s-a acordat un penalti gazdelor, executat de Lorenzo Pellegrini.

Programul etapei cu numărul 2 din această grupă, care se va relua miercuri, este următorul:

19.30: Spania – Belgia
22.00: Italia – Polonia