Bucharest Open. Mihaela Buzărnescu, învinsă în semifinale

Fără set pierdut până în faza semifinalelor, Mihaela Buzărnescu nu a prins o zi fantastică cu Petra Martic, jucătoarea noastră „livrând” prea multe erori neforțate. A fost un dublu 6-4 pentru sportiva din Croația, aceasta obținând calificarea în ultimul act al BRD Bucharest Open. Ajunsă până pe locul 25 în lume, Miki a resimțit oboseala adunată după programul atât de încărcat din acest an (evoluează și la simplu și la dublu) și presiunea de a juca acasă. Petra Martic (60 WTA, favorită patru) a avut câștig de cauză în două seturi, scor 6-4, 6-4, după o partidă care a durat o oră și 44 de minute. În marea finală, Martic va evolua contra învingătoarei din meciul dintre jucătoarea slovenă Polona Hercog, locul 90 WTA şi cap de serie 8, şi favorita principală, letona Anastasija Sevastova, locul 22 WTA.