Brașoveanca Pișcoran, ÎN PUNCTE în IBU Cup!!!

Prima probă feminină din cadrul IBU Cup (Cupa Europei), cea de 7.5 kilometri sprint, s-a încheiat astăzi, la Sjusjoen, în Norvegia, cu victoria biatlonistei Uliana Kaisheva din Rusia – 21.49.8 (0).

Brașoveanca Luminița Pișcoran, sportivă legitimată la CS Dinamo, a ratat trei ținte în a doua trecere prin poligon, astfel că a terminat pe locul 25, la 2.38.6 minute de câștigătoare. Primele 30 de biatloniste primesc puncte în IBU Cup.

Celelalte concurente din România s-au clasat astfel: Hajdu Timea, locul 74; Marton Enikö, locul 84; Larisa Cotruș, locul 89, din 97 de performere care au încheiat cursa.

La masculin, pe distanța de 10 km, s-a impus francezul Emilien Jacquelin – 25.26.1 (1), biatloniștii noștri ocupând următoare poziții: Marius Ungureanu – 41, Gheorghe Pop – 89, Raul Flore, 94, Gego Hunor – 95, din 128 de sportivi clasați.

Mâine este zi de pauză, sâmbătă fiind programate noi întreceri de sprint la Sjusjoen în IBU Cup.