Brașoveanca HARALAMBIE, în TOP 20 mondial!!!

UPDATE. Astăzi, Dana Haralambie s-a situat pe a 18-a poziție la Alma Ata, cu sărituri de 84 și 87 de metri – 178.4 puncte. Prima s-a clasat tot Sara Takanashi – 237.1 puncte (103.5 și 96.5 metri), a doua fiind Yuki Ito. Podiumul a fost completat cu austriaca Jacqueline Seiffriedsberger.

Dana Vasilica Haralambie a avut, ieri, o prestație onorantă la prima etapă de Grand Prix (echivalentul Cupei Mondiale pe material sintetic) la sărituri cu schiurile de la Alma Ata (Kazahstan).

Sportiva antrenată de Magdo Csaba la AS Săcele s-a clasat pe locul 19, cu sărituri de 87.5 și 85 de metri – 173.3 puncte. Învingătoare a fost, din nou, japoneza Sara Takanashi (97.5 și 99 metri – 246.8 puncte), pe locul 3 clasându-se conaționala ei, Yuki Ito. Între cele două s-a intercalat americanca Nita Englund.

27 de sportive au fost înscrise în competiție.

Astăzi are loc etapa secundă de la Alma Ata.

În clasamentul general, cu 21 de puncte acumulate, Dana Haralambie se află pe locul 28.