BRAȘOV. Victorie pentru hocheiștii de la Corona în primul amical din Austria. „Lupii” au un nou căpitan

Corona Brașov a debutat cu o victorie la turneul amical de la Kapfenberg.

Hocheiștii antrenați de Greg Lindqvist au învins cu 3-1 gruparea EHC Seewen, care evoluează în cel de-al treilea eșalon din Elveția.

Otto Biro, în minutul 38, și Daniel Trancă, în minutele 57 și 60, au marcat pentru echipa noastră, după ce elvețienii au deschis scorul în prima repriză prin Portmann.

Astăzi, „lupii” se vor duela cu formația locală, KSV Eishockey (Kapfenberger SV Eishockey), echipă al treilea eșalon al Austriei, iar mâine o vor întâlni pe Hokejski Klub Olimpija (Slovenia), grupare din Alps Hockey League, competiție în care sunt implicate formații din Austria, Italia și Slovenia.

Altfel, noul căpitan al echipei de la poalelel Tâmpei este Roberto Gliga, asistenți fiind Arpad Mihaly și Levente Zsok.