BRAȘOV. Ultimul meci din istoria „stegarilor”! LIVETEXT. A mai dispărut un club de tradiție din fotbalul românesc. FC Brașov, la final

Minutul 90+4 – Final. CS Afumați – FC Brașov 2-1 a fost ultimul meci din istoria grupării „stegare”. Echipa nu se va mai înscrie în viitoarea ediție a Ligii 2, iar în septembrie va fi declarat falimentul. Rămâne de văzut ce se va întâmpla în această vară, dacă se va înființa o echipă nouă, care să pornească de jos și care în viitor să preia ceea ce actuala FC Brașov va pierde prin declararea falimentului.

Minutul 90 – Poverlovici trimite cu capul puțin pe lângă, după un corner executat de Vl. Munteanu.

Minutul 85 – Schimbare la FC Brașov. Răchișan îl înlocuiește pe Stan.

Minutul 82 – Vl. Munteanu trimite frumos, de la 18 metri, mingea lovește transversala.

Minutul 81 – Burlacu șutează din careu, Mutu respinge peste bară.

Minutul 80 – I. Popa nu găsește poarta din marginea careului de 16 metri.

Minutul 78 – Grigorie centrează bine, Goge trimite cu capul pe lângă din 6 metri.

Minutul 76 – Schimbare la Afumați. Iese Avram, intră Petculescu.

Minutul 73 – Gol CS Afumați. Zaharia îl pune pe Vlada față în față cu Mutu, iar atacantul gazdelor nu ratează. 2-1.

Minutul 70 – Schimbare la Afumați. Iese Costache, intră Zaharia.

Minutul 68 – Schimbare la Afumați. Burlacu îl înlocuiește pe Vasile.

Minutul 62 – Schimbare la FC Brașov. Iese Băjan, intră Cristil.

Minutul 59 – Costache trimite cu capul din 8 metri, mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 59 – Schimbare la FC Brașov. Goge îl înlocuiește pe Sburlea.

Minutul 58 – „Galben” și pentru Mutu.

Minutul 55 – Tudorache este și el avertizat.

Minutul 50 – Șerban vede cartonașul galben.

Minutul 49 – Stan execută în zid o lovitură liberă de la 20 de metri.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 45+3 – Pauză.

Minutul 45 – GOOL FC Brașov. Botea trimite spre propriul portar, acesta e blocat de Tripșa, care urmărește mingea și trimite în poarta goală. 1-1.

Minutul 44 – Costache scapă din nou de Bejan, dar Mutu reușește să îl blocheze.

Minutul 43 – Grigorie centrează de pe partea dreaptă, Sburlea reia cu capul, Muțiu prinde.

Minutul 28 – Lansat de Dedu, Costache trage pe lângă din marginea careului de 16 metri.

Minutul 21 – Vasile trece de Vl. Munteanu, intră în careu, dar trage în plasa laterală.

Minutul 12 – Gol CS Afumați. Costache scapă de Băjan, trece mingea și pe lângă Mutu, apoi trimite în plasă. 1-0.

Minutul 11 – După un corner executat de Tripșa, Sburlea reia slab cu capul, iar Muțiu prinde.

Minutul 9 – Vl. Munteanu trage pe poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, Muțiu reține fără probleme.

Minutul 3 – După un duel cu Botea, Grigorie cere penalty, dar centralul Dan Botescu lasă jocul să continue.

Minutul 1 – A început meciul.

În ultima etapă a Ligii 2, FC Brașov joacă, de la ora 12.00, în deplasare, cu CS Afumați. Sunt șanse mari ca aceasta să fie ultima partidă din istoria clubului înființat în 1936, care nu se va mai înscrie în ediția viitoare a eșalonului secund, iar în septembrie va intra în faliment.

Echipele de start:

CS Afumați: Muțiu – Covalschi, Botea, Patriche, Avram, Buzea, Tudorache, Costache, Vlada, Vasile, Dedu.

FC Brașov: Mutu – Băjan, Șerban, Poverlovici, Stan – Tripșa, P. Iacob, Vl. Munteanu, I. Popa – Grigorie – Sburlea.