BRAȘOV. Play-off LNH. LIVETEXT. Primul pas spre finală. Corona, victorie în meciul de deschidere al seriei cu Dunărea Galați

Minutul 60 – Final. Corona câștigă cu 4-3 și conduce cu 1-0 în seria cu Dunărea Galați din semifinalele Ligii Naționale la hochei pe gheață.

Minutul 60 – Eliminare la Corona. Zabludovski, 2 minute pentru agățare.

Minutul 60 – Oaspeții scot portarul.

Minutul 59 – Eliminare la Dunărea. Bednar, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 55 – Expiră și eliminarea lui Filip.

Minutul 55 – Szocs revine pe gheață.

Minutul 53 – GOOOOL Corona. Servit perfect de Gliga, McDonald scapă singur cu Laszlo și îl execută fără probleme. 4-3.

Minutul 53 – Eliminare la Corona Brașov. Filip, 2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 53 – Eliminare la Dunărea. Szocs, 2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 52 – GOOOL Corona. Arpad Mihaly egalează cu un șut dintre cercuri. 3-3.

Minutul 51 – Eliminare la Dunărea. Ede Mihaly, 2 minute pentru piedică.

Minutul 51 – Arpad Mihaly ratează incredibil de la un metru de poartă.

Minutul 47 – Durkech revine pe gheață.

Minutul 46 – Gol Dunărea. Nagy Csaba greșește incredibil în două rânduri, iar Bushbacher trimite dintre cercuri în vinclu. 2-3.

Minutul 45 – Eliminare la Dunărea. Durkech, 2 minute pentru ținere.

Minutul 42 – Irimia revine pe gheață.

Minutul 41 – Filip ratează prima ocazie a reprizei, șutul său fiind blocat de Laszlo.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Brașov – Dunărea Galați 2-2.

Minutul 40 – Eliminare la Dunărea. Irimia, 2 minute pentru lovire.

Minutul 39 – Nagy Istvan trage dintre cercuri, Laszlo reține.

Minutul 35 – Se joacă din nou 5 contra 5 pe gehață.

Minutul 33 – Eliminare la Dunărea. Ede Mihaly, 2 minute pentru obstrucție. Rusnak a primit și el o pedeapsă de 10 minute pentru rea conduită.

Minutul 32 – Eliminare la Corona. Arpad Mihaly, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 31 – Eliminare la Dunărea. Goga, 2 minute pentru ținere.

Minutul 29 – Gol Dunărea. Durkech îl învinge pe Toke și restabilește egalitatea. 2-2.

Minutul 29 – Gliga revine pe gheață.

Minutul 29 – Eliminări în cele două echipe. De la Corona, Zsok, 2 minute pentru durități. De la Dunărea, Rusnak, 2 minute pentru simulare.

Minutul 28 – Rusnak îi pasează lui Szocs în fața porții, dar Toke este la post.

Minutul 27 – Eliminare la Corona. Gliga, 2 minute pentru ținere.

Minutul 26 – Krajci revine pe gheață.

Minutul 24 – Eliminare la Dunărea. Krajci, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 22 – Și Corona este în efectiv complet pe gheață.

Minutul 21 – Oaspeții sunt în formație completă.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Brașov – Dunărea Galați 2-1.

Minutul 17 – GOOOL Corona. În 4 contra 3, Klempa îl învinge pe Laszlo. 2-1.

Minutul 17 – S-au dictat penalitățilile. La Corona, Clarke, 5 minute + pedeapsă de meci pentru durități, Bors, 2 minute pentru durități. La Dunărea, Georgescu, 2 minute pentru durități și Krajci, 2 minute pentru lovire cu crosa, Durkech 2 minute pentru durități + 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 17 – Bătaie pe gheață. Lovit în urmă cu câteva minute, Clarke a i-a administrat o corecție dură lui Georgescu.

Minutul 14 – Toke blochează șutul trimis de Durkech.

Minutul 13 – Eliminare la Dunărea. Munteanu, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 12 – GOOOL Corona. „Lupii” egalează rapid. A marcat McDonald din pasa lui Emelianenko . 1-1.

Minutul 10 – Toke respinge pucul șutat de Berdilă, pucul ajunge la Rusnak, iar acesta trimite în plasă. 0-1.

Minutul 9 – Berdilă revine pe gheață. Prima superioritate este ratată de „lupi”.

Minutul 7 – Eliminare la Dunărea. Berdilă, 2 minute pentru obstucție.

Minutul 5 – Laszlo are o nouă intervenție la ocazia lui G. Biro.

Minutul 3 – Nagy Csaba trage de la linia albastră, portarul oaspeților reține.

Minutul 1 – La Corona apără Toke, titular în poarta oaspeților fiind Laszlo.

18.15 – La Corona nu vor evolua McGregor, care a plecat de la echipă, și Trancă, acesta fiind accidentat la gleznă.

La ora 18.30, la Patinoarul „Olimpic”, începe prima partidă a semifinalei Ligii Naționale la hochei pe gheață, Corona Brașov – Dunărea Galați.

Seria se va decide în sistemul cel mai bun din cinci meciuri. A doua confruntare va avea loc mâine, tot sub Tâmpa.