BRAŞOV. Performanţă pentru sabia braşoveană. Rareş Ailincă, „bronz” la Campionatul Naţional rezervat cadeţilor

Sabrerul Rareş Ailincă, legitimat la CSM Braşov, a cucerit medalia de bronz la Campionatul Naţional rezervat cadeţilor. Competiţia a avut loc la Sala Floreasca din Bucureşti, la start fiind prezenţi 55 de sportivi.

Deşi are doar 14 ani, fiind cu doi ani sub categoria de vârstă a competiţiei, Rareş Ailincă, a reuşit să urce pe podium. În optimi, sportivul antrenat de Marius Gălăţanu l-a învins pe Peter Nyiri (Riposta Bucureşti), 15-12, iar în sferturi a trecut de Teodor Chiriac (Riposta Bucureşti), 15-10. În semifinale, sportivul braşovean a pierdut, 3-15, în faţa celui care a devenit campion naţional, George Dragomir, legitimat la CSS Slobozia, dar care se pregăteşte la Centru Olimpic Braşov. „Argintul” a ajuns la Matei Aniculoesei (Steaua), cealaltă medalie de bronz ajungând la Vlad Grădişteanu (CS Duel Bucureşti).

Altfel, Andrei Păştin, sportiv antrenat la Dinamo Braşov de Rareş Dumitrescu, a încheiat competiţia pe locul 8.