BRAȘOV. Olimpia CSU, prima victorie. Sepsi Sf. Gheorghe, scor incredibil la Constanța

Olimpia CSU Brașov a reușit prima victorie în noul sezon al Ligii Naționale de baschet femini.

După înfrângerea în fața campioanei Sepsi Sf. Gheorghe, în ruda a doua din Seria Est, formația pregătită de Dan Calancea și Nenad Marinkovic a câștigat la București, cu Rapid, 73-65, pe sferturi 26-12, 11-29, 13-16, 23-8.

Biljana Pesovic a fost cea mai bună marcatoare pentru Olimpia CSU, cu 25 p. Au mai înscris: D. Zubac – 16 p, N. Zubac – 11 p, Filip – 8 p, Voica – 5 p, Lyons – 4 p și Dumitru – 2 p.

Într-o altă partidă, Sepsi Sf. Gheorghe a reușit un scor rar văzut în baschet. Covăsnencele au câștigat la Constanța cu 178-31, pe sferturi 48-2, 50-2, 49-10, 31-17.