BRAȘOV. Olimpia CSU, meci „nebun” la Alba Iulia în Liga Europei Centrale la baschet feminin

Olimpia CSU Brașov a suferit ieri prima înfrângere în grupa A a Ligii Europei Centrale la baschet feminin.

Într-o confruntare fără miză pentru ele, „olimpicele” au cedat la Alba Iulia, 90-91 (21-13, 14-24, 10-19, 25-14, 9-9, 7-7, 4-5), după trei reprize de prelungiri.

Irimia – 27 p, Handford – 22 p, Higgins – 15 p, Pesovic – 11 p, Jez – 8 p, Kazlauskaite – 5 p, Dumitrache – 2 p, au marcat pentru Olimpia CSU.

Pe lângă cele 11 p, Biljana Pesovic a reușit 12 recuperări și 12 pase decisive, terminând meciul în triple-double.

Disputa nu a avut nici o importanță pentru echipa noastră, care este deja calificată în turneul Final Four al competiției de pe prima poziție a seriei. În urma victoriei de ieri, CSU Alba Iulia și-a asigurat în mare măsură poziția a doua și calificarea în Final Four.

În ultimul meci al grupei, joi, la Sala Sporturilor, Olimpia CSU se va duela cu Flying Foxes SVS Post.