BRAȘOV. „Lupii” urcă în ierarhia Erste Liga

Corona Brașov a reușit aseară a doua victorie consecutivă în Erste Liga la hochei pe gheață.

La Patinoarul „Olimpic”, „lupii” au trecut de Fehervar Titanok, 4-1. După o primă repriză „albă”, Fowlie a deschis scorul în minutul 17. Matyas Biro a făcut 2-0 în startul părții a treia, Csazar reducând din handicap în minutul 37. În ultimele cinci minute ai noștri au mai punctat însă de două ori, prin Molnar și Gliga și și-au trecut în cont un succes clar.

Cu 10 puncte acumulate în 6 partide, Corona a urcat pe locul 4 în clasament, pe primele treu poziții fiind Ferencvaros (18 puncte – 7 meciuri), Dunaujvaros (15 p – 5 m) și Sport Club Miercurea Ciuc (12 p – 5 m).

Pentru Corona Brașov urmează un meci în deplsare, la Gheorgheni, mâine, de la ora 18.30, care va conta atât pentru Erste Liga, cât și pentru Liga Națională.