BRAŞOV. „Lupii” sunt în finala LNH. Victorie în 3 meciuri cu Gheorgheni

Corona Braşov este prima finalistă a Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă. În semifinale, „lupii” au trecut fără meci pierdut, 3-0, de ACSH Gheorgheni.

A treia dispută a seriei, care a fost şi ultima, desfășurată aseară în Harghita, a fost echilibrată doar în primele două reprize, în final Corona câştiând cu 8-3. După două treimi scorul a fost egal, 3-3, cu gazdele reuşind să fie în faţă în trei rânduri. Repriza a treia nu a avut însă istoric, „lupii” marcând de 5 ori în 10 minute.

Trancă 2, Finucci 2, Fowlie, Klempa şi Gajdo B 2 au înscris pentru echipa braşoveană, golurile gazdelor fiind marcate de Barabas, Podlipnik şi Csergo.

În cealaltă semifinală, SC Miercurea Ciuc o conduce pe Dunărea Galaţi cu 2-1, meciul 4 fiind programat astăzi.