BRAŞOV. „Lupii”, start cu victorie în Erste Liga

Corona Braşov a debutat cu un succes în noul sezon al Erste Liga la hochei pe gheaţă.

La Debrecen, „lupii” s-au impus cu 4-3, după prelungiri, în partida cu DEAC şi au obţinut primele două puncte.

După o primă repriză „albă”, gazdele au deschis scorul în debutul părţii secunde prin Izacky. Klempa a egalat în minutul 27, însă formaţia maghiară a încheiat repriza secundă în avantaj, după golul lui Dalecky. Mazzag a făcut 3-1 în minutul 45, însă „lupii” nu au cedat, iar Gliga şi Valchar au marcat în minutele 48 şi 50 şi au restabilit egalitatea. A fost 3-3 la finalul timpului regulamentar, iar Corona s-a impus în prelungiri, după golul reuşit de Dame-Malka, francezul punctând cu 22 de secunde rămase pe tabelă.

Vineri, „lupii” vor juca la Budapesta cu Vasas.