BRAŞOV. „Lupii”, nici o emoţie la Gheorgheni

Corona Braşov s-a impus aseară, fără emoţii, 4-1, la Gheorgheni, într-o partidă din Erste Liga la hochei pe gheaţă.

După o primă repriză „albă”, Carlson a marcat, în minutul 25, singurul gol al părţii secunde. Ouellette-St-Amant a restabilit egalitatea în debutul reprizei a treia, însă „lupii” au rezolvat repede situaţia, Trancă şi Finucci punctând în minutele 47 şi 50. Valchar a stabilit rezultatul final cu 54 de secunde rămase din timpul regulamentar cu o reuşită în poarta goală.

Cu 27 de puncte, Corona ocupă locul al treilea în clasament, după DEAC – 28 p şi MAC Ujbuda – 32 p, cele două formaţii maghiare având însă trei meciuri în plus disputate.

Pentru „lupi” urmează două meciuri la Patinoarul „Olimpic” în Erste Liga, cu Mac Ujbuda (10 decembrie) şi DEAC (11 decembrie). Apoi, braşovenii vor pleca la Galaţi, unde va avea loc Cupa României. În grupă, Corona se va duela cu Sportul Studenţesc (16 decembrie) şi cu ACSH Gheorgheni (18 decembrie). Finalele se vor disputa pe 20 decembrie.