BRAŞOV. „Lupii” au „minge de meci”. La un pas de finală

Meciul 5 al seriei Corona Braşov – DEAC, din semifinalele Erste Liga, care a avut loc astăzi la Patinoarul „Olimpic”, a fost unul diferit de tot ce s-a întâmplat până acum.

După ce în partidele precedente s-au marcat multe goluri, astăzi cele două combatante au oferit un duel tipic de play-off, după 60 de minute scorul fiind 0-0. Au fost ocazii importante la ambele porţi, însă Toke şi Hetenyi au prins o zi perfectă şi au închis toate culoarele.

S-a intrat în prelungiri, unde Corona a rezolvar repede, Borisenko marcând golul de aur din pasa lui Wilson. Astfel, „lupii” s-au impus cu 1-0 şi conduc pentru prima oară, 3-2, în seria care se decide în sistemul cel mai bun din 7 confruntări. Corona mai are nevoie de un succes pentru a obţine biletul pentru finală, meciul 6 urmând să se joace joi, la Debrecen.