BRAȘOV. „Lupii” au ieșit din cursa pentru titlu în Liga Națională la hochei pe gheață

Corona ratează șansa de a trimite seria cu Dunărea Galați într-o partidă decisivă, după o evoluție modestă în partida a patra. Moldovenii s-au impus cu 5-1 și au acces în ultimul act cu scorul general de 3-1.

Dunărea se va duela cu Sport Club Miercurea Ciuc pentru trofeu, în timp ce „lupii” se vor „bate” cu Steaua pentru „bronz”.

Minutul 60 – Final.

Minutul 59 – Eliminare la Dunărea. Durkech, 2 minute pentru atac incorect.

Minutul 59 – Pal (2+2 minute pentru durități) și Pisarenko (2 minute pentru durități) sunt eliminați după o repriză pugilistică.

Minutul 58 – Gol Dunărea. Donika marchează din situație de unu contra unu cu Toke. 1-5.

Minutul 51 – Gol Dunărea. Krajci înscrie și rezolvă calificarea moldovenilor în finala LNH. 1-4.

Minutul 51 – Munteanu revine pe gheață.

Minutul 49 – Eliminare la Dunărea. Munteanu, 2 minute pentru simulare.

Minutul 45 – „Lupii” se chinuie, dar nu pot să pună pericol la poarta adversă.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Brașov – Dunărea Galați 1-3.

Minutul 39 – Pal revine pe gheață.

Minutul 37 – Eliminare la Dunărea. Pal, 2 minute pentru piedică.

Minutul 35 – Lorincz revine pe gheață.

Minutul 33 – Eliminare la Dunărea. Lorincz, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 30 – Szocs revine pe gheață.

Minutul 29 – Gol Dunărea. Donika scapă singur pe contraatac și îl învinge pe Toke. 1-3.

Minutul 28 – Eliminare la Dunărea. Szocs, 2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 26 – Gol Dunărea. Oaspeții înscriu după o fază frumoasă. A marcat Donika, din pasa decisivă a lui Szocs. 1-2.

Minutul 25 – Eliminare la Corona. Marton, 2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 24 – Gol Dunărea. Oaspeții marchează și ei în superioritate. A înscris Szocs. 1-1.

Minutul 24 – Szocs revine pe gheață.

Minutul 23 – Eliminare la Corona. Mihaly, 2 minute pentru piedică.

Minutul 22 – GOOOOOL Corona. În sfârșit, ai noștri marchează în superioritate. A înscris Fodor, din pasa decisivă a lui G. Biro. 1-0.

Minutul 21 – Eliminare la Dunărea. Szocs, 2+2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Brașov – Dunărea Galați 0-0.

Minutul 15 – Toke are două intervenții bune șa șuturile trimise de Szocs și Durkech.

Minutul 13 – Pisarenko șutează de la linia albastră, Popa respinge în față, iar Zsolt Molnar trimite peste poartă.

Minutul 11 – Zsok trage pe colțul lung, Popa scapă pucul, dar I. Nagy recuperează de pe linia porții.

Minutul 9 – Durkech revine pe gheață. Brașovenii ratează această superioritate.

Minutul 7 – Eliminare la Dunărea. Durkech, 2 minute pentru piedică.

Minutul 1 – Și Popa are o intervenție bună la acțiunea lui Fodor.

Minutul 1 – Szocs trage dintre cercuri, Toke reușește să apere.

Pentru a rămâne în lupta pentru calificarea în ultimul act, Corona Brașov este obligată să câștige partida a patra a seriei cu Dunărea Galați din semifinalele Ligii Naționale la hochei pe gheață, care va începe la Patinoarul „Olimpic” la ora 18.30.

După trei meciuri, moldovenii conduc la general cu 2-1 în seria care se decide în sistemul cel mai bun din cinci confruntări.