BRAȘOV. LNH. „Lupii” au făcut primul pas spre „bronz”

Corona Brașov a câștigat aseară, 3-1, la Cârța, prima partidă cu Steaua București din finala mică a Ligii Naționale la hochei pe gheață.

Gazdele au deschis scorul în minutul 27 când Mărcuș a punctat din pasa lui Georgescu, într-un moment în care Corona avea superioritate numerică. În repriza a doua nu s-a marcat, dar ultima treime a fost a „lupilor”. Balazs a restabilit egalitate în minutul 45, după alte nouă minute Fodor și-a dus echipa în avantaj, scorul final fiind stabilit de Zsolt Peter în minutul 57.

Astfel, Corona Brașov conduce cu 1-0 la general în seria care se decide în sistemul cel mai bun din cinci confruntări.

Al doilea meci va avea loc diseară, de la ora 18.30, tot la Cârța.

Altfel, în finala mare, Dunărea Galați a câștigat primul joc, 4-1, în deplasare, la Mirecurea Ciuc.