BRAŞOV. LNH. Corona, două victorii în două zile cu Dunărea Galaţi

După 2-0 aseară, Corona Braşov a câştigat astăzi şi cea de-a doua confruntare jucată la Patinoarul „Olimpic” cu Dunărea Galaţi în Liga Naţională la hochei pe gheaţă. „Lupii” s-au impus cu 5-2.

Cu 51 p, Corona ocupă poziţia a treia a ierarhiei, la trei lungimi în faţa celor de la Steaua. Pe primul loc este Duărea Galaţi, cu 68 p, urmată de Sport Club Miercurea Ciuc, cu 67 p.

Minutul 60 – Final.

Minutul 58 – Pisarenko revine pe gheaţă.

Minutul 56 – Eliminare la Corona. Pisarenko, 2 minute pentru agăţare.

Minutul 53 – Oaspeţii sunt în efectiv complet.

Minutul 52 – I. Nagy revine pe gheaţă. Petres ratează incredibil, cu poarta goală în faţă.

Minutul 50 – Eliminare la Dunărea. Szocs, 2 minute pentru barare cu corsa.

Minutul 50 – Gol Dunărea. Oaspeţii marchează în inferioritate. Durkech îl învinge pe Toke. 5-2.

Minutul 50 – Eliminare la Dunărea. I. Nagy, 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 46 – C. Nagy revine pe gheaţă.

Minutul 46 – GOOOL Corona. Peter Zsolt marchează din pasa lui Petres. 5-1.

Minutul 46 – I. Nagy revine pe gheaţă.

Minutul 44 – Eliminare la Corona. C. Nagy, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 44 – Eliminare la Dunărea. I. Nagy, 2 minute pentru întârzierea jocului.

Minutul 41 – G. Biro revine pe gheaţă.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Braşov – Dunărea Galaţi 4-1.

Minutul 40 – Expiră şi eliminarea lui Goga.

Minutul 39 – Balazs revine pe gheaţă.

Minutul 39 – Eliminare la Corona. G. Biro, 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 39 – GOOOOOL Corona. Zsolt Molnar îi pasează perfect lui Mihaly, iar căpitanul nu ratează din faţa porţii. 4-1.

Minutul 38 – Eliminare la Dunărea. Goga, 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 37 – Eliminare la Corona. Balazs, 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 33 – GOOOOOL Corona. Portarul oaspeţilor, Hangan, greşeşte incredibil, Tranca recuperează şi înscrie în poarta goală. 3-1.

Minutul 33 – Balazs revine pe gheaţă.

Minutul 32 – Eliminare la Dunărea. Shcherbatiuk, 2 minute pentru piedică.

Minutul 32 – Oaspeţii sunt în efectiv complet.

Minutul 32 – Gol Dunărea. Până la urmă, oaspeţii reuşesc să reducă din handicap. Chernenko a pasat decisiv pentru golul lui Ojanen. 1-2.

Minutul 31 – Virag revine pe gheaţă.

Minutul 31 – În 3 contra 4, Toke face minuni în poarta Coronei.

Minutul 31 – Eliminare la Corona. Balazs, 2 minute pentru lovire cu cotul.

Minutul 30 – Eliminare la Dunărea. Shcherbatiuk, 2 minute pentru obstrucţie.

Minutul 29 – Eliminare la Corona. Virag, 2 minute pentru piedică.

Minutul 29 – La fel ca în partida de ieri, portarul Coronei, Toke, are o evoluţie excelentă. Zsolt Molnar are şansa să ducă scorul la 3-0, dar Hangan este la post.

Minutul 24 – Dunărea este în efectiv complet.

Minutul 23 – Virag revine pe gheaţă.

Minutul 22 – Eliminare la Dunărea. Shcherbatiuk, 2 minute pentru piedică.

Minutul 21 – Eliminare la Corona. Virag, 2 minute pentru agăţare.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Braşov – Dunărea Galaţi 2-0.

Minutul 15 – GOOOOL Corona. Fază în trei a jucătorilor braşoveni din care moldovenii nu au înţeles nimic. G. Biro i-a pasat în faţa porţii goală lui Trancă, iar acesta a îndeplinit formalitatea. Otto Biro a mai lucrat la această acţiune. 2-0.

Minutul 14 – Corona este în efectiv complet.

Minutul 13 – Necula revine pe gheaţă.

Minutul 12 – Eliminare la Corona. Mihaly, 2 minute pentru piedică.

Minutul 11 – Eliminare la Dunărea. Necula, 2 minute pentru atac incorect.

Minutul 9 – GOOOOL Corona. Zsolt Molnar trage sub transversală. Nici o şansă pentru portarul oaspeţilor, Hangan. 1-0.

Minutul 8 – Eliminare la Dunărea. Munteanu, 2 minute pentru atac incorect.

Minutul 7 – Irimia revine pe gheaţă. „Lupii” ratează prima superioritate a meciului.

Minutul 5 – Eliminare la Dunărea. Irimia, 2 minute pentru atac incorect.

Minutul 4 – Ai noştri au început din nou bine meciul. Molnar şi Trancă au ratat două ocazii în primele minute.

A doua confruntare dintre Corona Braşov şi Dunărea Galaţi din această etapă a Ligii Naţionale la hochei pe gheaţă are loc astăzi, la ora 18.00, la Patinoarul „Olimpic”.

În duelul de aseară, „lupii” s-au impus cu 2-0 şi şi-au păstrat poziţia a treia a ierarhiei, chiar dacă Steaua a câştiat la Miercurea Ciuc.