BRAȘOV. LIVETEXT. „Stegarii” și-au făcut treaba în meciul cu Metalul Reșița

Minutul 90+3 – Final. „Stegarii” se impun cu 2-0 în meciul cu Metalul Reșița și rămân pe poziția a doua a clasamentului, cu 31 p, la trei lungimi de Juventus.

Minutul 90+1 – I. Popa este avertizat.

Minutul 88 – Răsdan trimite mult peste bară de la 12 metri.

Minutul 85 – Schimbare la FC Brașov. Răchișan îl înlocuiește pe Grigorie.

Minutul 79 – Cioranu vede cartonașul galben.

Minutul 78 – Schimbare la FC Brașov. Răsdan îl înlocuiește pe Manole.

Minutul 76 – Schimbare la Metalul. Iese Cr. Ionescu, intră Selishta.

Minutul 70 – P. Iacob trage de la 25 de metri, Kololo este bătut, dar mingea trace puțin pe lângă bară.

Minutul 69 – Schimbare la FC Brașov. Goge îl înlocuiește pe Istrati.

Minutul 64 – Tassin vede cartonașul galben.

Minutul 59 – Istrati ratează și el o ocazie mare. Atacantul moldovean trimite slab din unghi, iar Kololo reușește să intervină.

Minutul 58 – Fl. Iacob scoate cu piciorul o minge șutată de Pădurețu din colțul careului de 6 metri.

Minutul 53 – GOOOOL FC Brașov. Băjan centrează de pe dreapta, Istrati îi așează mingea lui Sburlea, care înscrie cu un șut din marginea careului. 2-0.

Minutul 52 – Șerban șutează peste din interiorul careului.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Două schimbări la Metalul. Ies Stancu și Oancea, intră Tassin și Buduroi.

Minutul 45+1 – Pauză.

Minutul 40 – GOOOOL FC Brașov. Vl. Munteanu centrează de pe stânga, Stancu greșește, iar Manole trimite în plasă. 1-0.

Minutul 33 – Kololo are o intervenție bună la șutul lui P. Iacob din marginea careului.

Minutul 31 – Skraparas trimite puțin pe lângă bară din 8 metri. Încă o ocazie mare a oaspeților.

Minutul 29 – Jamali șutează modest de la 20 de metri, Fl. Iacob reține.

Minutul 27 – „Stegarii” au posesia, dar nu reușesc să pună în pericol poarta adversă. Până acum, cea mai mare ocazie a meciului a fost a oaspeților.

Minutul 21 – Istrati trimite peste poartă din centrul careului din centrarea lui Vl. Munteanu.

Minutul 18 – Pădurețu trage mult peste poartă de la 25 de metri.

Minutul 12 – Băjan îl găsește pe Sburlea în colțul careului mic, dar atacantul „stegar” trimite în portarul Kololo.

Minutul 10 – Pădurețu centrează perfect de pe stânga, Skraparas, singur la 8 metri, trimite cu capul, Fl. Iacob scoate de sub transversală.

Minutul 3 – După un corner executat de I. Popa, Istrati reia cu capul, dar mingea trece pe lângă bară.

FC Brașov întâlnește în etapa a 14-a a Ligii 2 una dintre codașele clasamentului, Metalul Reșița. Disputa începe la ora 11.00, pe Stadionul „Tineretului”.

Confruntarea este arbitrată de Mihai Amorăriţei (Câmpina), ajutat de asistenții Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa) şi Călin Cimponeriu (Lugoj). Al patrulea oficial este Marius Diaconu (Roman).

Echipele de start:

FC Brașov: Fl. Iacob – Băjan, Poverlovici, Șerban, Vl. Munteanu – Manole, Grigorie, P. Iacob, I. Popa – Istrati, Sburlea.

Metalul Reșița: Kololo – Dănănae, Cioranu, Dima, Stancu, Cr. Ionescu, Jamali, Matei, Pădurețu, Skraparas, Oancea.