BRAȘOV. LIVETEXT. „Stegarii” au pierdut pe final cu Juventus și pot termina anul în afara locurilor promovabile

Minutul 90+3 – Final. FC Brașov pierde la București, 1-2, cu Juventus și dacă UTA BD va câștiga mâine meciul cu Foresta Suceava „stegarii” vor termina anul în afara locurilor direct promovabile.

Minutul 86 – Gol Juventus. Băjenaru pasează peste apărarea brașoveană, iar Chipirliu, singur cu Fl. Iacob, înscrie. 2-1

Minutul 86 – Chipirliu reia cu capul din 6 metri, mingea trece peste.

Minutul 85 – Gazdele cer penalty pentru un henț al lui Cordoș, Colțescu lasă jocul să continue.

Minutul 80 – Schimbare la FC Brașov. H. Popa îl înlocuiește pe Istrati.

Minutul 76 – Schimbare la Juventus. Iese Călințaru, intră Stoenac.

Minutul 73 – Meciul este echilibrat, gazdele au posesia, dar ai noștri reușesc o repriză mult mai bună.

Minutul 68 – Schimbare la FC Brașov. Cordoș îl înlocuiește pe Vl. Munteanu.

Minutul 65 – Șutul lui Chipirliu din interiorul careului este blocat de fundașii „stegari”.

Minutul 59 – Stan centrează dintr-o lovitură liberă, Stoian nu are probleme.

Minutul 54 – Băjenaru trage din 16 metri, Fl. Iacob respinge.

Minutul 50 – GOOOOL FC Brașov. Goge trage în transversală de la 20 de metri, Istrati trimite cu capul în fața porții, de unde Grigorie nu ratează. 1-1.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Minutul 46 – Schimbare la Juventus. Iese Bustea, intră Chipirliu.

Minutul 45+2 – Pauză.

Minutul 45 – Băjenaru vede cartonașul galben.

Minutul 38 – „Stegarii” nu au trimis până acum nici un șut spre poarta lui Stoian.

Minutul 29 – Fondul sonor este dominat de galeria „stegară”, dar este singurul capitol la care FC Brașov este superioară.

Minutul 25 – Juventus este echipa mai bine așezată și controlează fără probleme meciul până acum.

Minutul 21 – Carabela trage de la 20 de metri, mingea trece departe de poartă.

Minutul 13 – Începutul de meci este dominat de gazde. Ai noștri nu reușesc să se apropie de poarta lui Stoian.

Minutul 11 – Buhăescu trimite periculos de la 13 metri, Fl. Iacob reușește să respingă.

Minutul 5 – Gol Juventus. Călințaru centreză perfect de pe partea stângă, iar Buhăescu, singur în 5 metri, trimite cu capul în plasă. 1-0. Greșeală mare de marcaj a fundașilor „stegari”.

10.59 – S-a intonat imnul României.

10.45 – La stadion a ajuns și galeria „stegară”, aproximativ 30 de fani.

10.38 – Primul „11” al gazdelor: Stoian – Walace, Morariu, Beța, Carabela, Băjenaru, Florea, Bărbulescu, Buhăescu, Călințaru, Bustea.

10.35 – Echipa de start a lui Țălnar: Fl. Iacob – Băjan, Poverlovici, Șerban, Stan – Manole, Vl. Munteanu, P. Iacob, Goge – Grigorie – Istrati.

10.33 – „Stegarii” vor juca în tricouri galben-negre, șorturi albe și jambiere galbene.

10.30 – Terenul se prezintă în condiții acceptabile, având zone în care este denivelat. Cum a spus ieri Marin Barbu, directorul tehnic al gazdelor, „nu este «biliard», dar se poate juca fotbal.

10.25 – La boxele stadionului se aud colinde de Crăciun înaintea confruntării.

Derby-ul etapei a doua a returului Ligii 2, duelul primelor două clasate, Juventus București – FC Brașov, începe la ora 11.00.

Confruntarea este condusă de o brigadă din Craiova, cu Sebastian COlțescu la centru, ajutat de asistenții Mihai Dragoș Iliescu și Adrian Popescu. Rezervă este Ionuț Bogdan Anghelinei (Galați), în timp ce observatori sunt Liviu Ciubotariu (Galați) și Adrian Petre (Buzău).