BRAȘOV. LIVETEXT. „Lupi” fără colți. Corona a pierdut primul meci al finalei LNH cu Sport Club Miercurea Ciuc

Minutul 60 – După un joc în care s-au întrecut în greșeli, „lupii” au pierdut primul meci al finalei Ligii Naționale la hochei pe gheață, 1-3 cu Sport Club Miercurea Ciuc.

Minutul 60 – Gol Sport Club. O nouă gafă a „lupilor”, iar Kana înscrie în poarta goală. 1-3.

Minutul 59 – Corona scoate portarul.

Minutul 59 – Ratări incredibile semnate de Mihaly și Klempa.

Minutul 58 – Wood revine pe gheață.

Minutul 56 – Eliminare la Sport Club. Wood, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 54 – Filip revine pe gheață.

Minutul 53 – Deși luminozitatea este redusă, meciul se reia.

Minutul 53 – Probleme cu lumina la Patinoarul „Olimpic”. Meciul este întrerupt.

Minutul 52 – Eliminare la Corona. Filip, 2 minute pentru ținere.

Minutul 51 – T. Biro revine pe gheață.

Minutul 50 – Toke reușește să îl blocheze pe Zsombor Molnar.

Minutul 50 – Încă o gafă uluitoare a Coronei. Jucătorii pleacă la schimbare. Zsombor Molnar scapă singur, este agățat și se dictează șut de penalitate.

Minutul 49 – Încă o ratare mare a „lupilor”. Mihaly nu poate înscrie din fața porții, din pasa lui Klempa.

Minutul 48 – Eliminare la Sport Club. T. Biro, 2 minute pentru ținerea crosei adversarului.

Minutul 44 – Toke are și el o paradă fabuloasă, față în față cu Wood.

Minutul 44 – McDonald și Filip nu reușesc să îl învingă pe Onodi, care face un meci excelent.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 1-2.

Minutul 38 – McDonald scapă ușor de Salo, dar trage în bară.

Minutul 37 – Gol Sport Club. După o gafă de începător a lui Clarke, oaspeții scapă pe contraatac, iar Farkas îl învinge pe Toke. 1-2.

Minutul 36 – O. Biro revine pe gheață.

Minutul 34 – Eliminare la Corona. O. Biro, 2 minute pentru ținere.

Minutul 33 – Gecse revine pe gheață.

Minutul 32 – McDonald îi pasează perfect lui Klempa în fața porții, dar Onodi are o intervenție excelentă.

Minutul 31 – Eliminare la Sport Club. Gecse, 2 minute pentru ținere.

Minutul 31 – Klempa deviază pe lângă bară pucul șutat de Clarke.

Minutul 25 – Ocazie mare a „lupilor”. Fodor preferă să șuteze în locul unei pase la Zsok, iar Onodi blochează.

Minutul 22 – Toke îl blochează în situație de unu contra unu pe Robert Peter.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 1-1.

Minutul 14 – GOOOOL Corona. Klempa marchează din pasa lui Gliga și restabilește egalitatea. 1-1.

Minutul 12 – Gol Sport Club. Valchar deschide scorul după o greșeală incredibilă de schimbare a brașovenilor. 0-1.

Minutul 11 – Toke se remarcă și el și are două intervenții excelente la șuturile trimise de Kana.

Minutul 9 – Tribunele Patinoarului „Olimpic” sunt pline. Sunt și oameni în picioare în spatele rândurilor de scaune.

Minutul 9 – N. Antal revine pe gheață. Prima superioritate este ratată de ai noștri.

Minutul 7 – Eliminare la Sport Club. N. Antal, 2 minute pentru ținere.

Minutul 6 – Onodi are încă două intervenții bune la șuturile trimise de Klempa și Filip.

Minutul 4 – Brigada este din nou completă.

Minutul 3 – Nagy Istvan trage dintre cercuri, Onodi respinge.

Minutul 2 – Unul dintre linesmani a fost lovit în figură cu pucul și a plecat la vestiare. Meciul continuă cu un singur arbitru de linie.

Minutul 1 – După o greșeală a lui Nagy Istvan, Valchar ratează față în față cu Toke.

Minutul 1 – La oaspeți apără Onodi, titular în poarta Coronei este Toke.

18.20 – Confruntarea este arbitrată de slovacul Jura Branislav.

Prima partidă a finalei Ligii Naționale la hochei pe gheață, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc, începe la ora 18.30, la Patinoarul „Olimpic”.

Campioana României va fi decisă într-o serie care se va juca în sistemul cel mai bun din șapte partide.