BRAȘOV. LIVETEXT. Corona este pentru prima dată în față în finala LNH, iar duminică are „minge de meci”

Minutul 60 – Final. Corona câștigă meciul 5 al finalei LNH cu Sport Club Miercurea Ciuc, 5-4, este pentru prima oară în față la general, 3-2, iar duminică are „minge de meci” și poate câștiga titlul chiar pe gheața ciucanilor.

Minutul 60 – După o eroare a lui Klempa, Valchar trage în transversală.

Minutul 59 – Oaspeții scot portarul.

Minutul 59 – McDonald are șansa să închidă meciul, dar șutul său dintre cercuri este blocat de Ruczuj.

Minutul 55 – Ciucanii forțează egalarea, dar până acum apărarea Coronei rezistă.

Minutul 51 – Gol Sport Club. Oaspeții revin imediat pe tabelă, după golul lui Zsombor Molnar. 5-4.

Minutul 51 – GOOOOL Corona. Apărarea ciucană este depășită din nou de o fază lucrată excelent de ai noștri. A marcat McDonald, în timp ce Klempa și Filip au primit și ei puncte. 5-3.

Minutul 50 – Eliminare la Sport Club. T. Farkas, 2 minute pentru agățare.

Minutul 49 – McDonald trage dintre cercuri, Ruczuj respinge.

Minutul 48 – Sport Club este în efectiv complet pe gheață.

Minutul 46 – Eliminare la Sport Club. T. Biro, 2 minute pentru piedică + 10 minute pentru rea conduită.

Minutul 43 – Ruczuj respinge pucul șutat de Gliga.

Minutul 41 – Robert Peter revine pe gheață.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 4-3.

Minutul 39 – Eliminare la Sport Club. Robert Peter, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 36 – O perioadă bună de joc a ciucanilor, care nu s-a concretizat pe tabelă.

Minutul 34 – Corona este în efectiv complet.

Minutul 32 – Eliminare la Corona. Filip, 2+10 minute pentru lovire la nivelul capului.

Minutul 32 – Peter revine pe gheață.

Minutul 30 – Eliminare la Corona. Zsolt Peter, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 29 – Meci excelent la Patinoarul „Olimpic”.

Minutul 25 – Gol Sport Club Miercurea Ciuc. Oaspeții revin în meci după o eroare a lui Toke, care scapă în plasă pucul șutat de Solarev. 4-3.

Minutul 24 – GOOOOL Corona. McDonald trage sub transversală, fără speranțe pentru portarul ciucan. 4-2.

Minutul 23 – Este asediu la poarta lui Ruczuj.

Minutul 23 – GOOOOL Corona. Ai noștri recuperează în treimea adversă, iar Otto Biro înscrie din pasa lui Gergo Biro. 3-2.

Minutul 23 – Valchar revine pe gheață. PP irosit de ai noștri.

Minutul 21 – Eliminare la Sport Club. Valchar, 2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 2-2.

Minutul 20 – Expiră și eliminarea lui Zoltan Molnar.

Minutul 19 – Gecse revine pe gheață.

Minutul 18 – Eliminare la Sport Club. Zoltan Molnar, 2 minute pentru lovire cu crosa. 30 de secunde de dublă superioritate pentru Corona.

Mintuul 17 – Eliminare la Sport Club. Gecse, 2 minute pentru atac incorect.

Minutul 15 – Corona este în efectiv complet.

Minutul 14 – Gol Sport Club. De această dată ciucanii nu mai ratează dubla superioritate. T. Biro marchează simplu din pasa lui Valchar. 2-2.

Minutul 13 – Eliminare la Corona. Emelianenko, 2+10 minute pentru lovire la nivelul capului. Încă 31 de secunde de dublă superioritate pentru oaspeți.

Minutul 13 – Zabludovski revine pe gehață.

Minutul 12 – Eliminare la Corona. Clarke, 2 minute pentru lovire cu crosa. Un minut și 13 secunde de dublă superioritate pentru ciucani.

Minutul 11 – Papp și Gergo Biro revin pe gheață.

Minutul 11 – Eliminare la Corona. Zabludovski, 2 minute pentru agățare.

Minutul 11 – Toke scoate excelent la devierea lui Solarev.

Minutul 10 – GOOOOOL Corona. Apărarea ciucană este șah-mat. McDonald îl pune pe Klempa în poziție ideală, iar acesta trimite în plasă. 2-1.

Minutul 9 – Tensiunea este mare pe gheață și apare prima altercație minoră. Papp și Gergo Biro sunt eliminați 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 7 – Farkas scapă de Nagy Istvan, ajunge față în față cu Toke, dar trage în bară.

Minutul 6 – GOOOOOL Corona. Ai noștri fructifică această primă superioritate. A marcat McDonald. 1-1.

Minutul 5 – Eliminare la Sport Club. Korenko, 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 5 – Zsolt Peter ratează prima mare ocazie a brașovenilor.

Minutul 3 – Gol Sport Club. Solarev înscrie la colțul scurt. Mascat, Toke nu a avut reacție. 0-1.

Minutul 3 – Toke are o primă intervenție la șutul trimis de Valchar.

Minutul 2 – Tribunele Patinoarului „Olimic” sunt și astăzi pline.

Minutul 1 – La Sport Club apără Ruczuj, titular în poarta Coronei fiind Toke.

La ora 18.30, la Patinoarul „Olimpic”, începe meciul 5 al finalei Ligii Naționale la hochei pe gheață, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc. După patru confruntări, scorul general este 2-2, echipa care se va impune astăzi urmând să aibă prima „minge de meci” în disputa de duminică din Harghita.