BRAȘOV. Liga Mol. LIVETEXT. „Lupii” s-au impus în derby-ul cu Sport Club Miercurea Ciuc

Minutul 60 – Final. Corona câștigă derby-ul cu Sport Club Miercurea Ciuc, 4-2. Cele două formații vor fi din nou față în față duminică, în Harghita.

Minutul 60 – GOOOL Corona. După o eroare a ciucanilor, McDonald trece fără probleme în viteză de Korenko și înscrie în poarta goală. 4-2.

Minutul 59 – Meciul s-a reluat. Oaspeții au scos portarul.

Minutul 59 – Probleme cu lumina în patinoar. Meciul este întrerupt.

Minutul 55 – Meciul a devenit anost la Patinoarul „Olimpic”. Golul lui Petres ține în acest moment punctele la Brașov.

Minutul 50 – Campbell revine pe gheață.

Minutul 48 – Eliminare la Sport Club. Campbell, 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 48 – Onodi salvează în fața lui Gliga, după o fază construită de Klempa.

Minutul 46 – Zsombor Molnar revine pe gheață.

Minutul 44 – Eliminare la Sport Club. Zsombor Molnar, 2 minute pentru piedică.

Minutul 43 – GOOOOL Corona. Filip îi pasează lui Petres în fața porții, iar atacantul Coronei nu ratează. 3-2.

Minutul 42 – Campbell revine pe gheață.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 2-2.

Minutul 40 – Eliminare la Sport Club. Campbell, 2 minute pentru piedică.

Minutul 39 – GOOOOL Corona. Istvan Nagy aruncă pucul din propria jumătate, Onodi gafează incredibil și scorul devine 2-2.

Minutul 38 – Mihaly revine pe gheață.

Minutul 38 – Toke are trei intervenții excelente și își ține echipa la un singur gol în spatele ciucanilor.

Minutul 36 – Eliminare la Corona. Mihaly, 2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 35 – Spafford revine pe gheață.

Minutul 33 – Eliminare la Sport Club. Spafford, 2 minute pentru piedică.

Minutul 32 – Toke scoate cu piciorul pucul șutat de Rokaly.

Minutul 32 – Zsolt Molnar revine pe gheață.

Minutul 30 – Eliminare la Corona. Zsolt Molnar, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 26 – A treia bară în contul Coronei. A fost rândul lui Klempa să trimită în stâlpul porții lui Onodi.

Minutul 25 – Gol Sport Club. Moldovan trimite în plasă, după ce Toke a blocat șutul trimis de Tamas Biro. 1-2

Minutul 24 – Moldovan revine pe gheață.

Minutul 24 – Onodi mai reușeșete o intervenție excelentă la șutul lui Petres.

Minutul 23 – McDonald îl găsește pe Mihaly liber între cercuri, dar căpitanul Coronei îl țintește pe Onodi.

Minutul 22 – Eliminare la Sport Club. Moldovan, 2 minute pentru ținere.

Minutul 22 – Gliga revine pe gheață.

Minutul 21 – Korenko trage în unghi, Toke reține.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc 1-1.

Minutul 20 – Gecse revine pe gheață.

Minutul 20 – Eliminare la Corona. Gliga, 2 minute pentru ținere.

Minutul 19 – Rawlyk trimite și el în bară.

Minutul 18 – Eliminare la Sport Club. Gecse, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 18 – După o fază din care harghitenii nu au înțeles mare lucru, McDonald l-a găsit pe Klempa, dar slovacul a șutat peste.

Minutul 16 – Se termină și eliminările primite de Filip și Campbell.

Minutul 15 – Expiră și eliminarea lui Janos. Se joacă din nou 5 contra 5.

Minutul 14 – Otto Biro și Antal revin pe gheață.

Minutul 14 – După o scurtă repriză pugilistică, Filip și Campbell au fost eliminați pentru 2 minute.

Minutul 13 – Nagy Istvan trimite în bară. Ocazie mare pentru Corona.

Minutul 13 – Eliminare la Corona. Janos, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 12 – GOOOOL Corona. Klempa îi fură pucul lui Spafford, iar Filip șutează fără speranțe pentri Onodi din apropierea liniei albastre. 1-1.

Minutul 12 – Eliminări în cele două echipe. De la Corona, Otto Biro, 2 minute pentru durități, de la Sport Club, Antal, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 9 – Sallo revine pe gheață.

Minutul 7 – Eliminare la Sport Club. Sallo, 2 minute pentru ținere.

Minutul 6 – Gol Sport Club. Antal șutează din treimea Coronei, Toke scapă pucul, iar Zsombor Molnar trimite în poartă. 0-1

Minutul 5 – După două ocazii ale oaspeților, „lupii” au fost și ei aproape de gol. Onodi a respins în fața pucul șutat de Filip, iar Fodor a trimis peste bară.

Minutul 3 – McDonald revine pe gheață.

Minutul 3 – În poarta oaspeților este Onodi, în timp ce la Corona apără Toke.

Minutul 1 – Eliminare la Corona. McDonald, 2 minute pentru agățare.

La ora 19.30, la Patinoarul „Olimpic” începe confrutarea Corona Barșov – Sport Club Miercurea Ciuc, care contează atât pentru Liga Mol, cât și pentru Liga Națională la hochei pe gheață.

Invitat special la această dispută este Nicu Dascălu, campion mondial Ashihara Karate, care va oficia primul angajament al meciului.

La Corona, revine Rory Rawlyk, recuperat după o accidentare.