BRAȘOV. Liga Mol. LIVETEXT. A doua victorie cu MAC Budapesta pentru „lupi”

Minutul 60 – Final. Corona se impune cu 2-1, o învinge pentru a doua oară în acest sezon pe MAC Budapesta și urcă pe locul secund al clasamentului Ligii Mol.

Minutul 59 – Oaspeții au scos portarul.

Minutul 59 – Eliminare la Corona. 2 minute pentru prea mulți jucători pe gheață. Pedeapsa este executată de Molnar.

Minutul 57 – McDonald recuperează și îi psează perfect lui Klempa, dar faza este oprită pentru un ofsaid inexistent.

Minutul 55 – O nouă repriză de box autentic pe gheață. Gergo Biro și Bronson Kovacs au fost actorii, cei doi primint pedepse de meci.

Minutul 52 – Keresztury revine pe gheață.

Minutul 51 – Și în inferioritate, tot oaspeții sunt mai periculoși. Toke se opune din nou, față în față cu Csaba Kovacs și mai apoi cu Roczanov.

Minutul 50 – Eliminare la MAC. Keresztury, 2 minute pentru durități.

Minutul 50 – Terbocs nu prinde poarta dintre cercuri.

Minutul 48 – Oaspeții sunt în efectiv complet.

Minutul 47 – Kovacs revine pe gheață.

Minutul 46 – După o greșeală a lui McDonald, Terbocs scapă singur cu Toke, iar portrul nostru are o nouă intervenție excelentă. Oaspeții, aproape să marcheze în dublă inferioritate.

Minutul 46 – Eliminare la MAC. Balizs, 2 minute pentru piedică. Pedeapsa este executată de Schmal.

Minutul 45 – Eliminare la MAC. Bronson Kovacs, 2 minute pentru durități.

Minutul 43 –Toke salvează la o nouă acțiune periculoasă a oaspeților cu Keresztury în prim plan.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, Corona Brașov – MAC Budapesta 2-1.

Minutul 39 – Klempa scapă singur cu Balizs, dar în locul unei finalizări preferă o pasă către McDonald pe care o ratează.

Minutul 36 – Balizs respinge cu piciorul în față pucul șutat de Trancă, iar Molnar trimite puțin pe lângă bară.

Minutul 35 – GOOOOL Corona. McDonald îi oferă o pasă perfectă lui Peter Zsolt, care îl învinge pe Balizs dintre cercuri. 2-1.

Minutul 34 – Pe un contraatac 3 contra 2, Petres îl găsește liber pe McDonald care trage peste.

Minutul 31 – Day Chief trimite spre poartă, Gergo Nagy deviază pucul, dar Toke este atent și are o inetrvenție bună.

Minutul 30 – Gergo Nagy revine pe gheață.

Minutul 28 – Klempa îl găsește pe Gliga în fața porții, dar pucul șutat de acesta trece peste.

Minutul 28 – Eliminare la MAC. Gergo Nagy, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 27 – McDonald scapă singur cu portarul, este trântit de Pozsgai, dar arbitrii nu au sancționat o piedică evidentă în situație clară de gol.

Minutul 24 – MAC Budapesta este echipa cu o mai mare forță ofensivă și domină partida. Toke a avut de lucru în startul reprizei a doua.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, Corona Brașov – MAC Budapesta 1-1.

Minutul 20 – În ultima secundă a reprizei, McDonald îi pasează perfect lui Klempa, care trage tare, dar Balizs scoate cu casca.

Minutul 20 – Zsok revine pe gheață.

Minutul 18 – Eliminare la Corona. Zsok, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 18 – Jubinville trage în transversală dintre cercuri.

Minutul 16 – Se joacă din nou 5 contra 5.

Minutul 16 – Gol MAC. Imecs îl scapă pe Day Chief, care nu ratează din fața porții lui Toke. 1-1.

Minutul 15 – Arpad Mihaly păcălește doi fundași, trage bine, dar Balizs respinge în bară.

Minutul 14 – O primă repriză pubilistică pe gheață. Protagoniștii, Gergo Biro și Bronson Kovacs au primit eliminări de două minute pentru durități.

Minutul 12 – Meci de calitate la Patinoarul „Olimpic”, ritm bun și puține întreruperi până acum.

Minutul 10 – Roczanov are șansa egalării, dar Toke își face din nou treaba.

Minutul 8 – GOOOOL Corona. Lansat perfect de Klempa, McDonald scapă singur cu Balizs și nu ratează. 1-0.

Minutul 4 – Nagy Istvan șutează din apropierea liniei albastre, Balizs reușește să apere.

Minutul 2 – Jubinville trage sus, la vinclu, dar Toke are o primă intervenție excelentă.

Minutul 1 – În poarta oaspeților este Balizs, în timp ce la Corona apără Toke.

Corona Brașov se duelează, de la ora 18.30, la Patinoarul „Olimpic”, cu MAC Budapesta, în Liga Mol la hochei pe gheață. Este a doua întâlnire dintre cele două formații în acest sezon, în prima, care a avut loc în ungaria, „lupii” impunându-se cu 1-0, după executarea loviturilor de departajare.

Înaintea partidei de astăzi, MAC Budapesta ocupă poziția a doua a clasamentului, cu 25 p acumulate în 10 meciuri. Corona este a patra, cu 23 p dar și cu patru jocuri în plus.