BRAȘOV. Liga 2. „Stegarii” au acoborât pe poziția a patra, dar pot termina turul pe locul secund, după ce Sepsi Sf. Gheorghe a pierdut la Mioveni

Primele partide din ultima etapă a turului Ligii 2 la fotbal au avut loc în această dimineață. Lidera Juventus București a avut emoții pe terenul „lanternei” Metalul Reșița și a reușit să câștige, 2-1, doar după ce gazdele au rămas în inferioritate. Reșițenii au deschis scorul prin Cioranu în minutul 14. După doar patru minute Chipirliu a egalat din penalty dictat pentru un henț al lui Cr. Ionescu, cel care a văzut și cartonașul roșu. Golul victoriei formației lui Daniel Oprița a fost marcat de Bustea în minutul 56.

În schimb, gruparea care a început etapa pe poziția a doua, Sepsi Sf. Gheorghe, a pierdut la Mioveni, 0-2 (Stoica, Ayza). Celelalte rezultate de astăzi au fost: CS Balotești – Academica Clinceni 1-3 (Andrei / Antohi 2, Predescu); Dacia Unirea Brăila – Olimpia Satu Mare 0-1 (Heil); CSM Rm. Vâlcea – Unirea Tărlungeni 1-0 (Dina); Foresta Suceava – Dunărea Călărași 1-1 (Cerlincă / Ibrian).

Disputa Chindia Târgoviște – UTA Bătrâna Doamnă va avea loc mâine, iar confruntarea FC Brașov – CS Afumați este programată luni.

Pe primele poziții ale clasamentului sunt, Juventus București 42 p, Olimpia Satu Mare 34 p, Sepsi Sf. Gheorghe 34 p, FC Brașov 34 p (un meci mai puțin), CS Mioveni 31 p, UTA Bătrâna Doamnă 30 p, Chindia Târgoviște 26 p (ambele cu un meci mai puțin).