BRAȘOV. Junioarele 3 de la Corona, locul 7 în turneul final

Sala Sporturilor „Kati Szabo” din Sf. Gheorghe a găzduit la finalul săptămânii trecute turneul final al Campionatului Național de handbal feminin rezervat junioarelor 3.

Corona Brașov, formație antrenată de Alin Bondar, a încheiat competiția pe poziția a șaptea. În grupă, echipa de la poalele Tâmpei a remizat, 30-30 cu CSM Ploiești și 26-26 cu Danubius 2010 Galați și a pierdut, 29-35 cu CSS Tulcea. În partida pentru locurile 7-8, Corona Brașov a dispus de LPS Brăila, 27-25.

Cealată formație din Brașov, ACSH Transilvania a încheiat pe locul 6. În grupă, brașovencele au câștigat meciul cu LPS Brăila, 23-21, pierzând cu CS Olimpic Tg. Mureș, 15-33, și cu CSH Art Galați, 27-31. În partida pentru locurile 5-6, ACSH Transilvania a cedat în fața grupării Danubius 2010 Galați, 30-39.

Titlul a fost câștigat de CS Olimpic Tg. Mureș care a dispus în finală de CSS Tulcea, 33-22. În finala mică, CSH Art Galați – CSM Ploiești 23-21.