BRAŞOV. Corona, în sfârşit victorie!!!

Echipa feminină de handbal Corona Braşov a obţinut astăzi un succes aşteptat pe teren propriu în faţa grupării din Bistriţa, scor 30-27 (17-15).

După un început ezitant, gazdele şi-au mai revenit pe parcursul primei reprize, intrând la cabine cu două goluri avantaj. În partea secundă, elevele antrenorului Dragoş Dobrescu au căpătat mai multă încredere în forţele proprii şi s-au distanţat pe tabelă. De la 25-19, însă, braşovencele au intrat într-o pasă neagră, permiţându-le rivalelor să se apropie la numai un gol, 27-26, cu aproximativ 5 minute înainte de final.

Ultima parte a disputei fost pe muchie de cuţit, dar victoria a fost a Coronei, care şi-a adăugat trei puncte preţioase în clasament, ajungând la 22. „Galben-albastrele” sunt pe locul 7 în ierarhia la zi a Ligii Naţionale.

De la Corona au ieşit în evidenţă Pricopi, Neagu şi Dincă, momente bune de joc având şi Chiper sau Crăciun.