BRAȘOV. Corona a pierdut la Zalău. Constantinescu a marcat 15 goluri

Corona Brașov a pierdut fără drept de apel confruntarea din deplasare cu HC Zalău, din ultima etapă a turului Ligii Naționale la handbal feminin.

Formația antrenată de Gheorghe Tadici s-a impus cu 34-29 (18-11), după un meci în care a condus din primul și până în ultimul minut.

Gazdele s-au desprins încă din start, 7-3 în mintul 9, după care au controlat fără probleme disputa. Maria Claudia Constantinescu a făcut ce a vrut pe teren, jucătoarea Zalăului marcând 15 goluri din 20 de aruncări, având o medie incredibilă de un gol la patru minute.

Pentru Corona Brașov au punctat: Dmitrovic – 9 g, Buceschi – 8 g, Neagu, S. Târcă și Tămaș – câte 3 g, Ciolan – 2 g, Vetkova – 1 g.

Cu 16 puncte, formația noastră a coborât pe poziția a șasea. Corona are însă un meci mai puțin disputat decât HC Zalău, 17 p, și Minaur Baia Mare, 19 p.

În runda următoare, gruparea de la poalele Tâmpei va juca acasă cu Universitatea Cluj.