BRAȘOV. C.M. U18 hochei. România a învins și Marea Britanie și a cucerit medaliile de argint

România a câștigat în această seară ultima partidă jucată la Campionatul Mondial Under 18 la hochei pe gheață, divizia a 2-a, grupa A, care a avut loc la Patinoarul „Olimpic” din Brașov.

„Tricolorii” au dispus cu 6-3 de Marea Britanie și au încheiat competiția pe poziția a doua, cu 12 p, la trei lungimi în spatele Poloniei, care a promovat în eșalonul superior.

Minutul 60 – Final.

Minutul 56 – GOOOOL România. Vasile înscrie din pasa lui Gajdo și „tricolorii” vor avea un final liniștit de meci. 6-3.

Minutul 54 – România este în formație completă.

Minutul 53 – Edmonds revine pe gheață.

Minutul 52 – Eliminare în echipa României. Salamon, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 52 – Vasile trage în bară, Haraga recuperează pucul, dar trimite și el în transversală.

Minutul 51 – Eliminare în echipa Marii Britanii. Kelsall, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 45 – Gol Marea Britanie. A punctat Edmonds, din pasa lui Smith. 5-3.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, România – Marea Britanie 5-2.

Minutul 39 – GOOOOL România. Un nou gol în superioritate marcat de ai noștri. Sandor trimite în plasă și duce scorul la 5-2.

Minutul 38 – Eliminare în echipa Marii Britanii. Headland, 2 minute pentru agățare.

Minutul 35 – Filip revine pe gheață.

Minutul 34 – GOOOOL România. „Tricolorii” punctează în inferioritate. A înscris Gajdo. 4-2.

Minutul 33 – Eliminare în echipa României. Filip, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 31 – Smith revine pe gheață.

Minutul 29 – Eliminare în echipa Marii Britanii. Smith, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 28 – Gol Marea Britanie. În superioritate, Headland înscrie din pasa lui Kelsall. 3-2.

Minutul 27 – Headland revine pe gheață.

Minutul 26 – Eliminare în echipa României. Szennyes, 2 minute pentru barare cu crosa.

Minutul 25 – Eliminare în echipa Marii Britanii. Headland, 2 minute pentru piedică.

Minutul 25 – Marea Britanie este în formație completă.

Minutul 25 – Gol Marea Britanie. Headland ajunge față în față cu Adorjan și reduce din handicap. 3-1.

Minutul 25 – GOOOOL România. Sandor trimite sub transversală, după o acțiune individuală. 3-0.

Minutul 23 – GOOOOL România. Portarul Lawdey respinge șutul trimis Chițac, pucul ajunge la Gajdo care trimite în plasă. 2-0.

Minutul 21 – Nethersell revine pe gehață.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, România – Marea Britanie 1-0.

Minutul 20 – Eliminare în echipa Marii Britanii. Duggan îl lovește violent pe Marton și primește 5 minute + pedeapsă de meci pentru lovitură la nivelul capului.

Minutul 19 – Eliminare în echipa Marii Britanii. Nethersell, 2 minute pentru lovire cu crosa.

Minutul 16 – Marton revine pe gheață.

Minutul 14 – Eliminare în echipa României. Marton, 2 minute pentru ținrea crosei adversarului.

Minutul 8 – Adorjan salvează la șutul trimis de Headland.

Minutul 6 – Antal revine pe gheață.

Minutul 4 – Eliminare în echipa României. Antal, 2 minute pentru lovire cu cotul.

Minutul 2 – GOOOOL România. Start perfect de meci pentru „tricolori”. Marton îi pasează perfect în fața porții lui Vasile, care marchează fără probleme. 1-0.

De la ora 20.30, la Patinoarul „Olimpic”, reprezentativa României joacă ultima ei partidă la Campionatul Mondial Under 18 la hochei pe gheață, divizia a 2-a, grupa A.

Înaintea disputei, „tricolorii” ocupă poziția a doua, cu 9 p, la egalitate cu Lituania, în timp ce britanicii sunt pe poziția a patra, cu 6 p.

Polonia și-a asigurat deja promovarea în eșalonul superior.