BRAȘOV. C.M. U18 hochei pe gheață. România a învins Croația și continuă lupta pentru „argint”

„Tricolorii” au câștigat în această seară, 4-0, confruntarea cu Croația de la Campionatul Mondial Under 18 la hochei pe gheață, divizia a 2-a, grupa A, care are loc la Brașov și continuă lupta pentru medaliile de argint.

În ultima partidă, duminică, de la ora 20.30, România va întâlni Marea Britanie.

Minutul 60 – Final.

Minutul 59 – Durn revine pe gheață.

Minutul 57 – Eliminare în echipa Croației. Durn, 2 minute pentru ținere.

Minutul 54 – GOOOOL România. Gajdo îi pasează lui Haraga, care trimite sub bară. 4-0.

Minutul 53 – GOOOL România. Ferencz duce scorul la 3-0 din pasa decisivă a lui Borbat.

Minutul 51 – Șansă mare pentru croați. Ficur nu poate să îl învingă pe Adrojan în situație de unu contra unu.

Minutul 49 – Echilibru în această repriză. „Tricolorii” gestinoează bine avantajul, dar nu mai reușesc mare lucru în ofensivă.

Minutul 41 – A  început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, România – Croația 2-0.

Minutul 40 – Haraga revine pe gheață.

Minutul 38 – Eliminare în echipa României. Haraga, 2 minute pentru agățare.

Minutul 38 – GOOOOL România. Rokaly îl învinge pe Nikolic cu un șut de la linia albastră. 2-0.

Minutul 36 – Eliminare în echipa Croației. Kos, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 29 – GOOOOL România. Ai noștri profită de o schimbare proastă de linii a croaților. Căsăneanu îi pasează lui Sandor, care deschide scorul. 1-0.

Minutul 27 – Rokaly revine pe gheață.

Minutul 27 – Croații sunt aproape de gol, dar Adorjan intervine excelent în fața lui Kriksic.

Minutul 25 – Eliminare în echipa României. Rokaly, 2 minute pentru ținere.

Minutul 23 – Antal revine pe gheață.

Minutul 21 – Eliminare în echipa României. Antal, 2 minute pentru ținere.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, România – Croația 0-0.

Minutul 16 – Marton revine pe gheață.

Minutul 14 – Eliminare în echipa României. Marton, 2 minute pentru durități.

Minutul 11 – Cizmadija revine pe gheață.

Minutul 9 – Eliminare în echipa Croației. Cizmadija, 2 minute pentru piedică.

Minutul 7 – Gajdo trage peste poartă din pasa bună a lui Vasile.

Minutul 7 – Matic scapă pe contraatac, dar Adorjan reușește să apere.

Minutul 3 – Trstenjak revine pe gheață.

Minutul 1 – Eliminare în echipa Croației. Trstenjak, 2 minute pentru agățare.

Minutul 1 – A început meciul.

La ora 20.30, la Patinoarul „Olimpic” începe a patra partidă a reprezentativei României la Campionatul Mondial Under 18 la hochei pe gheață.

„Tricolorii” întâlnesc Croația și au nevoie de un succes pentru a continua lupta pentru poziția a doua.

Tot astăzi au mai avul loc meciurile: Lituania – Olanda 4-1 și Polonia – Marea Britanie 9-1.