BRAȘOV. C.M. U18 de hochei. „Tricolorii” au făcut spectacol cu Lituania și pot visa la promovare

Reprezentativa României a reușit astăzi a doua victorie la Campionatul Mondial U18 de hochei pe gheață, divizia a 2-a, grupa A, care are loc la Patinoarul „Olimpic”.

„Tricolorii” au făcut spectacol și au învins cu 6-1 reprezentativa Lituaniei, una dintre favoritele la promovare.

Joi, de la ora 20.30, România va întâlni Polonia, meci care în aceste condiții a devenit o finală pentru câștigarea competiției și pentru promovarea în divizia 1, grupa B.

Minutul 60 – Final.

Minutul 59 – Gudonis revine pe gheață.

Minutul 57 – Eliminare în echipa Lituaniei. Gudonis, 2 minute pentru piedică.

Minutul 55 – GOOOOL România. „Tricolorii” punctează din nou în superioritate. Ferencz-Csibi îl învinge pe Karla cu un șut dintre cercuri din pasa decisivă a lui Sandor. 6-1.

Minutul 53 – Eliminare în echipa Lituaniei. Zukauskas, 2 minute pentru atac incorect.

Minutul 51 – Oaspeții scot din nou portarul.

Minutul 49 – Gol Lituania. În 6 contra 4, lituanienii reușesc să marcheze. A înscris Bogdziul, din pasa lui Misiuk. 5-1.

Minutul 48 – Oaspeții au scos portarul.

Minutul 48 – Eliminare în echipa României. Pedeapsă de echipă, 2 minute pentru întârzierea jocului. Pedeapsa este executată de Timaru.

Minutul 46 – Românii domină autoritar meciul. Lituanienii au probleme mari să iasă din treimea de apărare.

Minutul 43 – Antal și Bucys revin pe gheață.

Minutul 42 – GOOOOL România. „Tricolorii” fac spectacol. Gol superb marcat de Szennyes din pasa lui Sandor. 5-0.

Minutul 42 – Eliminare în echipa Lituaniei. Jonuska, 2 minute pentru atac incorect. Totodată jucătorul lituanian a primit pedeapsă de meci pentru rea conduită.

Minutul 42 – Jonuska revine pe gheață.

Minutul 41 – Eliminări în cele două echipe. Antal, 2 minute pentru piedică, Bucys, 2 minute pentru întârzierea jocului.

Minutul 41 – A început repriza a treia.

Minutul 40 – Pauză. După două reprize, România – Lituania 4-0.

Minutul 40 – Antal nimerește bara porții lui Karla.

Minutul 40 – Eliminare în echipa Lituaniei. Jonuska, 2 minute pentru joc cu crosa ridicată.

Minutul 35 – Expiră și eliminarea lui Ferencz-Csibi.

Minutul 34 – Szennyes revine pe gheață. „Tricolorii” s-au apărat excelent în 3 contra 5.

Minutul 33 – Eliminare în echipa României. Ferencz-Csibi, 2 minute pentru întârzierea jocului.

Minutul 33 – GOOOOOL România. Contraatac perfect făcut de ai noștri în inferioritate numerică. Sandor îi pasează decisiv lui Rokaly care nu ratează. 4-0.

Minutul 32 – Eliminare în echuipa României. Szennyes, 2 minute pentru obstrucție.

Minutul 29 – GOOOOL România. Ai noștri fructifică și această superioritate. Sandor se distrează cu doi adversari și îl învinge pe Karla. 3-0.

Minutul 28 – Eliminare în echipa Lituaniei. Jonuska, 2 minute pentru întârzierea jocului.

Minutul 28 – Vasile ajunge față în față cu portarul Karla, dar trage în pieptul acestuia.

Minutul 25 – Borbat revine pe gheață.

Minutul 23 – Eliminare în echipa României. Borbat, 2 minute pentru agățare.

Minutul 21 – A început repriza a doua.

Minutul 20 – Pauză. După prima repriză, România – Lituania 2-0.

Minutul 19 – GOOOOL România. Două minute perfecte pentru „tricolori”. Szennyes trage de la linia albastră, iar Marton pune crosa și deviază pucul în plasă. 2-0.

Minutul 17 – GOOOOOL România. După un minut petrecut în treimea adversă în această superioritate, „tricolorii” deschid scorul. A marcat Gajdo. 1-0.

Minutul 16 – Eliminare în echipa Lituaniei. Bunkulis, 2 minute pentru ținere.

Minutul 14 – Timaru revine pe gheață.

Minutul 14 – Vasile scapă pe contraatac, trece de un fundaș, dar șutul său este apărat de Karla.

Minutul 12 – Eliminare în echipa României. Timaru, 2 minute pentru agățare.

Minutul 12 – Căsăneanu a avut o bună ocazie de a deschide scorul, dar a fost blocat de portarul oaspeților. De partea cealaltă, Adorjan a avut și el o intervenție excelentă în fața lui Bucys.

Minutul 6 – Început echilibrat de meci, cu faze la ambele porți. Cei doi portari și-au făcut treaba bine în aceste prime minute.

Reprezentativa Under 18 a României joacă, de la ora 20.30, la Patinoarul „Olimpic” din Brașov, a doua partidă la Campionatul Mondial de hochei pe gheață, divizia a 2-a, grupa A, în compania Lituaniei, formație retrogradată sezonul trecut din eșalonul superior.

Reamintim, în primul lor meci de la această competiție, „tricolorii” au învins Olanda, 8-1.

În celelalte partide disputate astăzi s-au înregistrat rezultatele: Croația – Marea Britanie 1-7, Olanda – Polonia 1-10.